Jesteś tutaj: Home

Dla Kozłowskiej priorytetem obwodnice: Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 06 luty 2015 11:41

Posłanka Iwona Kozłowska w swojej interpelacji do minister Marii Wasiak podnosi kwestię budowy obwodnic dwóch miast w powiecie sępoleńskim wzdłuż drogi krajowej nr 25.

 

Parlamentarzystka podkreśla, że samorządy Sępólna Krajeńskiego oraz Kamienia Krajeńskiego o budowę obwodnic zabiegają 2001 roku. Z pieniędzy gminnych za 500 tys. zł opracowały już studia wykonalności inwestycji, gdyż w ten sposób liczyli, iż to zadanie będzie szybciej zrealizowane przez rząd.

 

Budowa tych dwóch obwodnic w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 znalazły się na liście rezerwowej, stąd też posłanka w swojej interwencji wnosi o przesuniecie ich na listę podstawową - W Sępólnie Krajeńskim funkcjonuje most ceglany o sklepieniu łukowym, który wybudowany został na początku lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Jego żywot techniczny w opinii miejscowego Zarządu Dróg jest zagrożony. Świadczą o tym poważne pęknięcia sklepienia. W przypadku konieczności zamknięcia tego obiektu lub w przypadku jakiejkolwiek awarii komunikacyjnej w centrum miasta - z powodu niemożności przeprowadzania tranzytu innymi ulicami - koniecznym będzie organizowanie kilkudziesięciokilometrowych objazdów. Analogiczna sytuacja występuje w Kamieniu Krajeńskim. - pisze posłanka.

 

Posłanka Iwona Kozłowska wnosi również, aby zmienić zapisy dotyczące budowy 5,9 km odcinka obwodnic na 8,7 km, gdyż taki postulat wychodzi z opracowanych studiów.

 

Sępólno Krajeńskie i Kamień Krajeński mieszczą się przy drodze krajowej nr 25 łączącej Bydgoszcz z Chojnicami i następnie z Koszalinem. Z racji braku planów budowy drogi ekspresowej S-11 (Piła – Koszalin) przez najbliższe lata, obciążenie ruchu na DK 10 nie powinno zmaleć. W Sępólnie Krajeńskim krzyżuje się ona z ważną drogą wojewódzką, stąd też w okresie wakacyjnym tworzą się w tym mieście duże korki. Z tego też powodu miało miejsce w ostatnich latach kilka protestów mieszkańców.

 

Poparcie dla obwodnic tych dwóch miast wyraził także Kujawsko-Pomorski Zespół Parlamentarny.

 

Archiwum: Lipiec 2013