Jesteś tutaj: Home

Prezydenta Rzeczypospolitej wybierzemy w maju

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 02 luty 2015 18:00

Powoli zbliżamy się do wyborów prezydenta RP, który wybierany jest co 5 lat. W tym tygodniu powinniśmy poznać dokładny ich termin, których ogłoszenie leży w kompetencji Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Kadencja Bronisława Komorowskiego zakończy się w dniu 6 sierpnia.

 

Możliwe terminy wyborów według PKW to: 3 maja 2015, 10 maja 2015 lub 17 maja 2015. Marszałek Radosław Sikorski powinien je ogłosić najpóźniej do dnia 6 lutego, czyli do soboty.

 

Ogłoszenie terminu wyborów rozpocznie cała procedurę związaną z rejestracją kandydatów. W przestrzeni publicznej już dzisiaj jednak pojawiła się większość nazwisk. W ubiegły piątek w Bydgoszczy gościł w ramach przedwyborczego objazdu kraju Janusz Palikot, który zapowiada wejście do II tury, co patrząc na jego poparcie zadaniem wcale łatwym nie będzie.

 

W listopadzie prezydent Komorowski gościł w Bydgoszczy:

 

Zapewne o reelekcję ubiegać będzie się Bronisław Komorowski, od kilku dni wiemy, że kandydatem PiS będzie europoseł Andrzej Duda, SLD stawia na kobietę z młodszego pokolenia Magdalenę Ogórek, PSL wystawić chce Adama Jarubasa, partia KORWIN Janusza Korwin-Mikke, Ruch Narodowy Mariana Kowalskiego, o chęci startu mówi także prawicowy reżyser Grzegorz Braun oraz związana ze środowiskiem LGBT Anna Grodzka. Zapewne w najbliższych dniach pojawią się i kolejne nazwiska.

 

 

Dla rejestracji danego kandydata będzie konieczne uzbieranie jednak zgodnie z kalendarzem wyborczym 100 tys. podpisów, co zapewne tę listę nazwisk nieco przerzedzi.

 

Na jesień czekać będą nas także wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu.