Jesteś tutaj: Home

Wielkopolska zabiega o S-10

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 29 styczeń 2015 20:01

Stanowiska w sprawie budowy drogie ekspresowej S-10 do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wystosował Sejmik Województwa Wielkopolskiego oraz Rada Powiatu w Pile. Dla radnych powiatu pilskiego inspiracją w pewnym sensie były bydgoskie działania, w tym przyjęty przed tygodniem apel.

Piątek 30 stycznia jest ostatnim dniem prowadzenia przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju konsultacji społecznych nad programem budowy dróg krajowych na lata 2014-2023. Niestety resort nie zadbał zbytnio nad rozpropagowaniem informacji o nich wśród samorządowców, którzy powinni być traktowani jako najważniejsi uczestnicy konsultacji. Pomimo tego zaniedbania głos zabrało już kilka samorządów w Polsce. O S-10 zabieg między innymi kujawsko-pomorski Sejmik, Miasto Bydgoszcz, powiat nakielski.

 

Stanowisko w tej sprawie wyraził także Sejmik Województwa Wielkopolskiego - W związku z przedstawionym do konsultacji publicznych projektem Planu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który nie uwzględnia kompleksowej budowy dróg ekspresowych w ramach odcinków dróg krajowych nr 10, nr 11 i nr 25, Sejmik Województwa Wielkopolskiego apeluje o dotrzymanie zapowiedzi budowy ww. dróg. Wskazane inwestycje są niezbędne do szybkiego i bezpiecznego skomunikowania subregionów Wielkopolski z Poznaniem oraz innymi regionami Polski. Wymienione trasy stanowią również bardzo istotny element krajowej sieci drogowej, co obserwujemy m. in. w okresie wakacyjnym. Realizacja budowy dróg ekspresowych S10, S11 i S25 po 2023r. uderza w mieszkańców i przedsiębiorców z Wielkopolski. Inwestycje te zostały ujęte w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Wielkopolskiego. W związku z powyższym, mając na uwadze rozwój naszego regionu, zwracamy się do Pani minister o osobisty nadzór nad planami budowy dróg ekspresowych – napisali samorządowcy do minister Wasiak.

 

W czwartek apel do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie budowy drogi ekspresowej S-10 z Piły do Bydgoszczy i Torunia wyraził Rada Powiatu w Pile.

 

Najprawdopodobniej w marcu w Bydgoszczy odbędzie się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, na którym zapewne kwestia budowy S-10 będzie najważniejszym tematem. To posiedzenie może okazać się kluczowe dla tej trasy ekspresowej.