Jesteś tutaj: Home

Rozpoczynają się duże konsultacje nad prawem samorządowym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 19 styczeń 2015 14:10

Decyzja prezydenta Bronisława Komorowskiego rok 2015 jest – rokiem samorządności. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłasza konsultacje społeczne nad przyszłością samorządów w Polsce i prawa regulującego ich funkcjonowanie. Jest to odpowiedź na zapowiedź premier Ewy Kopacz, o potrzebie przeprowadzenia przeglądu prawa samorządowego.

Sprawa wydaje się bardzo istotna dla naszego regionu, gdyż w ostatnim czasie dość dużo mówi się o potrzebie zmian funkcjonującego prawa samorządowego. Padają bowiem m.in. opinie, iż władza marszałków województw jest zbyt duża, a także wątpliwości budzi ich sposób wybierania.

 

Od dłuższego czasu o potrzebie zmian prawa samorządowego mówi radny województwa Roman Jasiakiewicz - Prawo samorządowe wymaga głębokiej analizy na tle funkcjonowania rad gmin, powiatów i sejmików.

 

Zdaniem Jasiakiewicza źle się stało, że ograniczono rolę radnych na rzecz zwiększenia pozycji prezydentów, burmistrzów i marszałka.

 

- Dzisiejsza dominanta zmniejszyła znaczenie radnych, czyli osób wybranych przez mieszkańców – podkreśla w rozmowie z nami Jasiakiewicz.

 

Konsultacje społeczne prowadzone będą do 6 lutego. Do tematu będziemy wracać.