Jesteś tutaj: Home

Związkowcy w regionie przygotowują się do protestów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 17 styczeń 2015 00:12

Na Śląsku już od kilku dni trwają kilkutysięczne protesty górników. Jeżeli rozmowy rządu z ich przedstawicielami do końca weekendu nie przyniosą porozumienia, to można spodziewać się protestów w całej Polsce. Szef Solidarności Piotr Duda w piątek po południu ogłosił ogólnopolskie pogotowie strajkowe. Podobne kroki zapewne uczynią pozostałe centrale związkowe.

 

Wczoraj w nocy Sejm przy poparciu posłów PO i PSL przyjął plan naprawczy dla polskiego górnictwa, który zakłada likwidację czterech kopalni, co doprowadziło do nasilenia protestów.

 

 

- Przygotowujemy się do akcji solidarnościowych z górnikami – poinformował nas przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Bydgoskiego Leszek Walczak. Bardzo prawdopodobne, że ogólnopolska akcja protestacyjna zostanie przeprowadzona jednego dnia we wszystkich większych miastach.

 

- My także przygotowujemy się do działań lokalnych – informuje nas Jerzy Gawęda, który od trzech miesięcy przewodniczy protestowi głodowemu w Inowrocławskich Kopalniach Soli ,,Solino”, w których pracownicy prowadzą spór z zarządem spółki i właścicielem – PKN Orlen.

 

Jak zostaliśmy poinformowani, oczekiwania pracowników Solino zostały włączone do ogólnopolskiego koszyka negocjacyjnego. Stąd też rozmowy prowadzone na Śląsku będą dotyczyły także sytuacji na Kujawach, co w pewnym sensie jest spełnieniem oczekiwań głodujących w Solino. Oczekiwali oni bowiem udziału przedstawicieli rządu w rozmowach z PKN Orlen. Brak zainteresowania ze strony Ministerstwa Skarbu Państwa doprowadził do zerwania rozmów na początku tygodnia.

 

Natomiast Towarzystwo Torunium z Torunia prowadzi zbiórkę towarów pierwszej potrzeby oraz m.in. śpiworów, które zostaną wysłane protestującym na Śląsku.

 

Polecamy też rozmowę o aktualnej sytuacji w kraju z Robertem Winnickim - Przyczyny upadku Zachemu i kopalń są podobne