Jesteś tutaj: Home

Być może wkrótce założenie stowarzyszenia będzie jeszcze łatwiejsze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 styczeń 2015 15:16

W środę w Sejmie odbędzie się I czytanie projektu ustawy autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego – Prawo o stowarzyszeniach. Pałac prezydencki podjął się zadania uaktualnienia ustawy obowiązującej od ponad 20 lat o postulaty składane przez organizacje pozarządowe.

 

Obecnie stowarzyszenie rejestrowane w sądzie musi liczyć co najmniej 15 członków, projekt prezydencki zakłada zmniejszenie tej liczby do 7. W tym projekcie znajdują się także zapisy regulujące możliwość wynagradzania członków władz. Do tej pory tego w obrocie prawnym nie było co powodowało niekiedy niejasne sytuacje.

 

Stowarzyszenia zwykłe, czyli uproszczona forma organizacyjna, będą mogły posiadać usankcjonowany w ustawie zarząd. Do tej pory nie zawsze urzędnicy w starostwach chcieli rejestrować regulaminy stowarzyszeń zwykłych, gdzie zapisano utworzenie zarządu. Stowarzyszenia zwykłe jeżeli prezydencki projekt ustawy wejdzie w życie będą mogły także korzystać z ofiarności publicznej. Obecnie tej formie stowarzyszenia się wolno finansować się tylko ze składek członkowskich.

 

Warto wspomnieć, że przygotowany projekt ustawy był autorstwa sześciu ekspertów w połowie reprezentujących władze PZPR, w połowie zaś stronę Rady Głównej Konfederacji Episkopatu Polski; poddany konsultacjom, został zaakceptowany przez Grupę roboczą Okrągłego Stołu ds. stowarzyszeń i wniesiony do Sejmu pod głosowanie – czytamy w uzasadnieniu do prezydenckiego projektu. Obecnie obowiązująca ustawa powstawała bowiem w okresie przemian ustrojowych w Polsce.

 

W dalszej części czytamy, że przygotowany projekt jest odpowiedzią na traktaty międzynarodowe podpisane przez Polskę, które nakierowują na maksymalne ułatwianie obywatelom stowarzyszenia się, jako jednego z podstawowych praw.

 

Będziemy na naszych łamach na bieżąco przedstawiać przebieg procesu legislacyjnego nad tym projektem.