Jesteś tutaj: Home

Złotowski składa sprawozdanie ze swojej pracy w Brukseli i Strasburgu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 11 styczeń 2015 16:32

Wzrosła reprezentacja województwa kujawsko-pomorskiego w Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Obok europosła Janusza Zemke zasiada w niej od pewnego czasu także poseł Kosma Złotowski.

Początkujący parlamentarzysta europejski Kosma Złotowski na swojej konferencji prasowej poinformował o swojej działalności w Parlamencie Europejskim. Został on członkiem Komisji Transportu i Turystyki, która opiniuje projekty transportowe z udziałem funduszy unijnych. Europoseł Złotowski przyznał, że praca w tej komisji jest ważna dla naszego regionu, gdzie chociażby inwestycje drogowe nie były realizowane w założonych terminach.

 

Złotowski jest także członkiem komisji współpracy parlamentarnej Unii Europejskiej z Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, czyli państwami, które są zainteresowane bliższą współpracą z UE. Ponadto europoseł jest też członkiem delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.

 

- Parlament Europejski na rzeczywistość ma dużo mniejszy wpływ niż parlament krajowy. Musimy zdać sobie sprawę, że to nie jest parlament, który jest nadzorcą Komisji Europejskiej. Unia Europejska to unia państw, a nie unia wyłaniająca swój parlament, to nie jest tak jak było w przypadku unii polsko-litewskiej – przyznaje europoseł Kosma Złotowski, przy tym zaznaczając, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą tego stanu bronić. W opinii Złotowskiego rola Parlamentu Europejskiego powoli jednak wzrasta, gdyż coraz więcej postanowień Komisji Europejskiej opiniowanych jest przez PE.

 

Europoseł Kosma Złotowski pełni także funkcję zastępcy członka Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Instytucja zastępcy członka w polskim parlamencie jest nieobecna. Zakłada ona, że w przypadku nieobecności członka zwyczajnego (takim członkiem Złotowski jest w komisji transportu), zamiast niego głosuje wybrany z tej samej grupy politycznej zastępca.

 

Fot: Unia Europejska

 

Posłowie PiS współtworzą frakcje Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jest to trzecia siła w PE, w której drugą siłę stanowią Polacy, zaraz po Brytyjczykach związanych z premierem Cameronem . Złotowski w tej frakcji pełni funkcję Chief Whipa polskiej delegacji, czyli osoby odpowiedzialnej za dyscyplinę głosowania.

 

- Zdarzają się sytuację, że ogólna opinia grupy politycznej nie jest zgodna z polskim interesem – wyjaśnia Złotowski.

 

W działalności regionalnej europoseł Kosma Złotowski poinformował, że już działa jego 8 biur (Bydgoszcz, Inowrocław, Nakło, Koronowo, Toruń, Włocławek, Świecie, Tuchola). Wkrótce otwarte mają być 3 kolejne biura (Sępólno Krajeńskie, Żnin i Rypin). Europoseł pod koniec ubiegłego roku zaprosił 55 mieszkańców województwa na wycieczkę do Strasburga, aby mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonują instytucje unijne. W roku 2015 takie wyjazdy studyjne europoseł zamierza zorganizować dwa dla łącznej grupy 110 osób.