Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-Pomorskie na szarym końcu pod względem warunków życia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 08 styczeń 2015 00:08

Główny Urząd Statystyczny przedstawił zestawienie pt. ,,Warunki życia ludności w województwie kujawsko-pomorskim w 2013 roku”. Porównując poszczególne wskaźniki z pozostałymi województwami, to wraz z województwem świętokrzyskim znajdujemy się na szarym końcu.

Do opracowania porównania warunków życia w kujawsko-pomorskim zresztą kraju wykorzystano 35 zmiennych, które opisują: poziom rozwoju ekonomicznego, wyposażenie w infrastrukturę społeczną, infrastrukturę techniczną oraz warunki środowiska naturalnego.

 

Województwo kujawsko-pomorskie pod względem poziomu życia w 2013 r. plasowało się na końcu listy rankingowej. Kujawsko-Pomorskie najkorzystniej wypadło pod względem warunków środowiska naturalnego i infrastruktury technicznej (12 miejsce w rankingu), natomiast biorąc pod uwagę poziom rozwoju ekonomicznego oraz dostępności do infrastruktury społecznej zajmowało odpowiednio 15 i 16 miejsce spośród województw – czytamy w przedmiotowym opracowaniu.

 

Infrastruktura społeczna, w której wypadaliśmy najsłabiej to wszelkiego rodzaju edukacja z wyszczególnieniem wychowania przedszkolnego, ale także dostępność infrastruktury ochrony zdrowia, opieka społeczna i aktywność kulturalna.

 

Opracowanie to przedstawia także prognozy demograficzne dla kujawsko-pomorskiego. Do 2020 roku liczba mieszkańców spaść ma o prawie 27 tys., zaś do roku 2050 ubyć nas ma o prawie 293 tys.