Jesteś tutaj: Home

Na Nowy Rok

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 31 grudzień 2014 15:52

 Drodzy czytelnicy Portalu Kujawskiego. Za kilka godzin pożegnamy rok 2014 i rozpoczniemy nową kartę w historii jaką będzie rok 2015. Z tej okazji kieruje wobec Państwa serdeczne życzenia, aby ten Nowy Rok był lepszy od poprzedniego i przyniósł wiele pozytywnych informacji.

 

Kończąc dany rok trudno byłoby go chociażby w paru zdaniach nie podsumować. Rok 2014 to z jednej strony podwójne wybory, ale także zapadało wiele ważnych decyzji dotyczących ZIT-ów, Kontraktu Terytorialnego, czy po części także Regionalnego Programu Operacyjnego. To wreszcie radni Sejmiku podjęli decyzję wybierając marszałka, którą drogą kujawsko-pomorskie będzie kroczyć przez najbliższe lata.

 

Jako mieszkańcy zachodniej części województwa możemy czuć pewien niedosyt pewnymi rozstrzygnięciami. Musimy jednak zdawać sobie też jednak sprawę jak ważny będzie rok 2015, chociażby w kwestii wspomnianego wcześniej RPO, gdzie wiele ważnych decyzji w najbliższych miesiącach zapadnie. Portal Kujawski będzie się oczywiście temu wszystkiemu bardzo wnikliwie przyglądał. Na pewno dobrą informacją są zapisy w RPO dotyczące rewitalizacji linii kolejowej nr 356 z Bydgoszczy do Szubina i Kcyni. Musimy tej sprawy pilnować. Dziękuje Państwu za zaangażowanie obywatelskie w wiele spraw, w szczególności za niemały udział w konsultacjach społecznych i liczę na pomoc w roku 2015. Niech poczucie obowiązku będzie w nim silne.

 

Rok 2015 mieć będzie także kilku patronów, których będziemy chcieli przypominać szerzej na naszych łamach. Decyzją Sejmu patronem tego roku będzie św. Jan Paweł II i kronikarz Jan Długosz. Ta druga postać Polakom nie jest, aż tak znana, stąd też planujemy serie publikacji mu poświęconych. Bydgoszcz z kolei decyzją Rady Miasta będzie wspominała szczególnie Mariana Rejewskiego, kryptografa, który rozpracował niemieckie szyfry, które pomogły aliantom wygrać w II wojnie światowej. Zgodnie z deklaracją z kolei Portal Kujawski rok 2015 będzie obchodził pod patronatem Jana Kasprowicza, wielkiego polskiego poety, który urodził się na Kujawach.

 

Łukasz Religa - Redakto Naczelny Portalu Kujawskiego