Jesteś tutaj: Home

Policja wraz z Panią Minister apelują – nie bądźmy obojętni wobec przemocy domowej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 22 grudzień 2014 21:32

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – w ostatnim roku 14% Polaków było świadkami przemocy w rodzinie. Tylko dwie na pięć zdecydowało się zgłosić ten fakt odpowiednim instytucją.

 -Nie bądźmy obojętni na przemoc domową, reagujmy na każdy jej przejaw – apeluje w najnowszej kampanii społecznej minister Teresa Piotrowska.

 

Z dalszych badań wynika, że 21% ankietowanych nie zgłasza tego typu sytuacji, gdyż problemy rodzinne należy rozwiązywać w domu, zaś 20% twierdzi, że takie zgłoszenie i tak by nic nie dało. Z kolei 8% ankietowanych uznało, że to nie ich sprawa.

 

Bierność obywatelska jest często przyczyną tragedii, o których mówi się w mediach, które być może nie miałyby miejsca. Wiele osobistych dramatów ofiar nie wychodzi na światło dzienne i trwają latami.

 

Stąd też policja wraz z minister Piotrowską z Bydgoszczy apelują o reagowanie. Jak wynika z policyjnych statystyk od stycznia do września 2014 roku zatrzymano 6,5 tys. osób pod zarzutem przemocy w rodzinie.

 

W przypadku przemocy domowej jedną z najistotniejszych kwestii jest jak najszybsze odizolowanie ofiary od swojego kata. Mamy w tym obszarze widoczną poprawę. Policjanci skuteczniej odizolowują od ofiar m.in. nietrzeźwych podejrzanych o psychiczne lub fizyczne znęcanie się nad domownikami. Liczba sprawców doprowadzonych do izb wytrzeźwień wzrosła blisko o 63 proc., ale ciągle przed nami jest sporo do zrobienia – podkreśla minister Teresa Piotrowska.

 

Spot MSW: