Jesteś tutaj: Home

Na marzec rozpisano już kolejne wybory

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 17 grudzień 2014 11:58

W przypadający w niedzielę 8 marca Dzień Kobiet odbędą się wybory uzupełniające w Więcborku (powiat sępoleński) i Gąsawie (powiat żniński) do Rad Gmin. W przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych, gdy wygaśnie mandat radnego, powinny zostać przeprowadzone wybory uzupełniające.

Z jednomandatowymi okręgami mieliśmy do czynienia po raz pierwszy, stąd też samorządowe wybory uzupełniające są nowym zjawiskiem. Do tej pory we wszystkich samorządach obowiązywała ordynacja proporcjonalna tak jak ma to miejsce w wyborach do Sejmiku czy Rady Miasta Bydgoszczy, czyli gdy mandat wygasał, w jego miejsce powoływana była osoba, która uzyskała kolejny wynik z listy danego komitetu. W tym przypadku z racji, że każdy komitet wystawiał maksymalnie po jednym kandydacie w okręgu, tego rozwiązania zastosować nie można.

 

Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Bydgoszczy z 5 grudnia wygasł mandat radnego Rady Miejskiej w Więcborku Sławomira Kuszewskiego, który został wybrany na stanowisko burmistrza. Na dzień 8 marca wyznaczono z kolei termin wyborców uzupełniających w okręgu nr 1 w gminie Więcbork.

 

Tego samego dnia wybrany zostanie także nowy radny w gminie Gąsawa z okręgu nr 4, gdyż także 5 grudnia komisarz podjął decyzję o wygaśnięciu mandatu Błażeja Łabędzkiego, który został wybrany wójtem tej gminy.