Jesteś tutaj: Home

Aleksandra dotrze do naszego regionu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 11 grudzień 2014 18:37

W piątek przed południem do kujawsko-pomorskiego dotrze orkan Aleksandra, który przyniesie silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego województwa ostrzeżenie I stopnia.

 

Nad Morzem Norweskim zalega rozległy i głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. W nocy z czwartku na piątek 11/12.12 na peryferiach tego niżu utworzy się nad Wyspami Brytyjskimi wtórny niż , który w ciągu 24 godzin przemieści się na wschód nad południową Skandynawię, a potem na północny wschód nad Zatokę Botnicką. Taka sytuacja baryczna spowoduje wzrost prędkości wiatru nad Polską, początkowo na północy kraju, a w okresie od nocy z czwartku na piątek do soboty w pozostałej części kraju. W piątek, w nocy z piątku na sobotę i początkowo w  sobotę wystąpią opady deszczu, w sobotę opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, a na Pogórzu, Przedgórzu i w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu – wyjaśniają meteorolodzy z IMiGW w swoim komunikacie.

 

Najsilniej skutki orkanu doświadczy Wybrzeże, u nas ma być spokojniej, jednakże musimy być przygotowani na wiatr, który w porywach może osiągnąć 75 km/h.

 

Ostrzeżenie dla kujawsko-pomorskiego będzie obowiązywać od północy z czwartku na piątek, do godziny 2:00 w sobotę.