Jesteś tutaj: Home

Jan Paweł II i Jan Długosz patronami roku 2015

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 07 grudzień 2014 12:10

Sejm w piątek zdecydował, że rozpoczynającemu się za kilka tygodni rokowi w Polsce patronować będzie św. Jan Paweł II, twórca mających duże znaczenie dla historyków kronik Jan Długosz oraz Polski Teatr.

 

Postaci Jana Pawła II zbytnio nie trzeba przypominać, gdyż była to postać żyjąca w naszych czasach i mająca przy tym wpływ na nasze życie. Wybór Karola Wojtyłę na papieża, gdy Polska była zależna od Moskwy dał nadzieje wielu Polakom. Także duże znaczenie miały pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w okresie PRL.   W tym roku papież Franciszek w obecności swojego poprzednika Benedykta XVI ogłosił polskiego papieża świętym.

 

Jan Długosz żył w XV wieku, wybrał drogę życiową duchownego, ale był postacią wszechstronnej wiedzy. Zajmował się geografią, dyplomacją, był historykiem, wychowywał także synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Pozostawił nam wiele swoich dzieł historycznych, które służą dzisiejszym historykom. Najbardziej słynnymi są – Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego – składające się z XII tomów. W oparciu o to dzieło Długosza Henryk Sienkiewicz napisał powieść ,,Krzyżacy”.

 

Fot: Krzysztof Białoskórski / Kancelaria Sejmu

 

W 2015 roku będziemy obchodzić 250 lecie istnienia Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Z tego powodu posłowie uznali, że w sposób szczególny należy w przyszłym roku wyróżnić Polski Teatr.

 

W ciągu 250 lat istnienia teatr publiczny w Polsce służył sztuce i społeczeństwu, podejmując dialog z tradycją, komentując otaczającą rzeczywistość oraz wytyczając nowe drogi rozwoju sztuki – napisali posłowie w uchwale.

 

Powyższe trzy uchwały zostały przyjęte niemalże jednogłośnie. W przypadku uczczenia św. Jana Pawła II pojedynczy posłowie głosowali przeciwko (dawni posłowie Twojego Ruchu).

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?