Jesteś tutaj: Home

PiS chciał, aby Parlament Europejski zajmował się wyborami samorządowymi w Polsce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 listopad 2014 22:38

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości na trwającej obecnie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu złożyli wniosek, aby Komisja Europejska wydała oświadczenie w sprawie zagrożeń dla demokracji w Polsce. Ich wniosek został odrzucony w głosowaniu.

- Chciałbym złożyć wniosek o włączenie do porządku obrad punktu dotyczącego rażących nieprawidłowości wyborczych w Polsce związanych z tym dla demokracji, które są największe od 1989 roku. Wnioskuję o oświadczenie Komisji Europejskiej w tej sprawie poświęcone z debatą i rezolucją – wnioskował wybrany z list PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

 

- Wybory w Polsce odbyły się niezgodnie ze standardami jakie utrzymuje Unia Europejska i OBWE – kontynuował skarżenie się na Polskę prof. Krasnodębski.

 

Głos sprzeciwu wyraził poseł PO Jan Olbrycht, który podkreślał, że Parlament Europejski to nienajlepsze miejsce dla dyskusji o wewnętrznych polskich problemach - Opowiadam się przeciwko wnioskowi przeniesienia na poziom europejski wewnętrznej debaty politycznej polsko-polskiej nawet jeżeli mówimy w innych językach. Debata polsko-polska jest naszą wewnętrzną sprawą. Rzeczywiście mieliśmy w Polsce awarię systemu informatycznego. Po drugie proces wyborczy trwa i po trzecie mamy procedurę, która pozwoli rozpatrzyć sprawę przez sądy.

 

Jego wystąpienie zostało w połowie przerwane poprzez uśmiechy pojawiające się na sali niektórych polskojęzycznych deputowanych.