Jesteś tutaj: Home

W jaki sposób głosować, aby nasz głos był ważny

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 15 listopad 2014 09:42

Wybory samorządowe będą odbywać się w niedzielę w godzinach 7:00 – 21:00. Są one najbardziej skomplikowane, gdyż łącznie oddamy w zależności od miejsca zamieszkania 3 lub 4 głosy. Wyjaśniamy, w jaki sposób właściwie spełnić swój obywatelski obowiązek.

Mieszkańcy Bydgoszczy, miasta na prawa powiatu, otrzymają w lokalach wyborczy po trzy karty – na prezydenta miasta, do Rady Miasta Bydgoszczy, do Sejmiku Województwa. Osoby z mniejszych gmin otrzymają dodatkowo kartę do głosowania – do Rady Powiatu.

 

GŁOSUJEMY KROK PO KROKU

1. Na prezydenta, burmistrza lub wójta

Na karcie nazwiska na te funkcję będą wypisane w kolejności alfabetycznej. Przy nazwisku wybranego przez nas kandydata zakreślamy krzyżyk. Oddać możemy tutaj tylko jeden głos - jeżeli zakreślimy więcej nazwisk, to nasze głosowanie zostanie uznane za nieważne.

 

2. Do Rady Miasta Bydgoszczy i do Rad Powiatów

Nazwiska kandydatów na radnych będą uporządkowane według list wyborczych. Z kolei kolejność ułożenia poszczególnych komitetów wyborczych ustalona została w losowaniu. Przy nazwisku kandydata zakreślamy krzyżyk. Uwaga: Jeżeli oddamy głos na więcej niż jednego kandydata z danego komitetu, to nasz głos trafi do tego usytuowanego najwyżej, jeśli natomiast zaznaczymy kandydatów z różnych komitetów, to nasz głos zostanie uznany za nieważny.

 

3. Do Rad Gmin (nie dotyczy Bydgoszczy)

W Inowrocławiu o mniejszych gminach pilotażowo radni będą wybierani w ramach jednomandatowych okręgów wyborczych. Podobnie jak w przypadku wyborów prezydentów, wójtów i burmistrzów otrzymamy listę z nazwiskami kandydatów zarejestrowanych w naszym okręgu. Żeby nasz głos był ważny powinniśmy zakreślić kratkę przy nazwisku tylko jednego kandydata.

 

4. Do Sejmiku

Sytuacja identyczna jak w przypadku wyborów do Rady Miasta Bydgoszczy i Rad Powiatów. Nazwiska kandydatów będą ułożone listami poszczególnych komitetów, a wyborca powinien zakreślić kratkę tylko przy jednym nazwisku kandydata.

 

Uwaga: Właściwe zakreślenie kratki, to postawienie dwóch krzyżujących się linii – najlepiej ,,x”. Jeżeli wyjedziemy długopisem poza kratkę, to nic się nie stanie.

 

PRZYDATNE LINKI:

Aplikacja PKW przedstawiająca wszystkich kandydatów zarejestrowanych w tych wyborach.