Jesteś tutaj: Home

Prezydenci: Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia bronią marszałka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 07 listopad 2014 11:53

Wczoraj włodarze tych miast napisali wspólny list do premier Ewy Kopacz, w którym bronią sposób procedowania nad Kontraktem Terytorialnym przez marszałka Piotra Całbeckiego. Przypomnijmy, we wtorek rząd odrzucił kontrakt dla naszego województwa. Jedną z przyczyn takiej decyzji miała być opinia prezydenta Rafała Bruskiego, że był on niewłaściwie konsultowany ze wszystkimi samorządami.

W naszej opinii współpraca przy tworzeniu kontraktu przebiegła prawidłowo – uważają prezydenci Torunia, Grudziądza, Inowrocławia, a także związany z SLD prezydent Włocławka.

 

Nieprawdziwe są argumenty zamieszczone w piśmie Pana Prezydenta Rafała Bruskiego, których konsekwencją, jak domniemamy, było zdjęcie uchwały zatwierdzającej kontrakt terytorialny dla województwa kujawsko-pomorskiego z posiedzenia Rady Ministrów w dniu 4 listopada. Fakt ten wprowadził zamęt informacyjny, kształtujący nieprawdziwy obraz sytuacji – piszą zgodnie prezydenci – Nieprawdą jest zatem treść pisma Pana Prezydenta, że proces przygotowania kontraktu przebiegał bez udziału nas – partnerów samorządowych. Należy podkreślić, że współpraca w naszym województwie realizowana była w sposób transparentny, wyróżniający się pozytywnie w kraju.

 

Nie tylko jednak władze Bydgoszczy miały żale do marszałka, w sprawie konsultacji kształtu Kontraktu Terytorialnego. Decydująca faza negocjacji wewnątrz wojewódzkich odbywała się pod koniec wakacji i wielu samorządowców powiatowych oraz z mniejszych gmin nawet o nich nie wiedziało. Co sygnalizował nam po spotkaniu z samorządowcami poseł Piotr Król.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: