Jesteś tutaj: Home

Rząd nie przyjął Kontraktu Terytorialnego dla kujawsko-pomorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 04 listopad 2014 14:32

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów procedowała nad przyjęciem Kontraktami Terytorialnymi dla 9 województwa. Ostatecznie dwa projekty zostały odrzucone, dla województwa łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

Kontrakt terytorialny to umowa zawierana między rządem a samorządem województwa, w której określa się cele rozwojowe i przedsięwzięcia istotne dla rozwoju kraju oraz danego województwa. Zatwierdzone kontrakty mają obowiązywać w latach 2014-2023 – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

 

Mówiąc krótko, w kontraktach zawarte są najważniejsze zadania inwestycyjne, które mają zostać zrealizowanego w poszczególnych województwach, przy udziale środków finansowych z budżetu państwa. W kujawsko-pomorskim były by to m.in. następujące projekty: budowa drogi S-5; rozbudowa trasy W-Z w Bydgoszczy; przebudowa DK nr 80 z Bydgoszczy do Toriunia; budowa S-10 z Bydgoszcz do Torunia oraz wiele innych projektów.

 

Odrzucenie przez rząd kujawsko-pomorskiego kontraktu oznacza, że będzie on musiał zostać poprawiony przez Zarząd Województwa. Bardzo prawdopodobne, że będą nad tym pracowali już radni i marszałkowie nowej kadencji, gdyż do wyborów samorządowych pozostały niecałe 2 tygodnie.

 

Do tej pory przyjęto 9 Kontraktów Terytorialnych, gdyż już we wrześniu rząd zaakceptował propozycje województw śląskiego i dolnośląskiego.