Jesteś tutaj: Home

Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla odbudowany na Krajnie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 19 październik 2014 17:28

W 1938 roku mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego dziękują Bogu za powrót Krajny po ponad wieku okupacji niemieckiej do Polski wybudowali wspaniały pomnik ku czci Chrystusa Króla. Dość szybko został on jednak zniszczony przez Niemców, którzy chcieli pokazać Polakom w czasie II wojny światowej, że nie ma dla nich już nadziei. Po 75 latach wysiłkiem społeczności lokalnej pomnik ten został jednak odbudowany.

Przed trzema laty zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Rozpoczęto dystrybucje cegiełek i dzięki wpłatom wielu osób w tę sobotę mogła się odbyć uroczystość ponownego odsłonięcia tego pomnika. Mamy do czynienia właściwie z wierną repliką oryginału. Główna rzeźba przedstawia Jezusa Chrystusa na cokole, obok znajduje się jednak wiele postaci m.in. król Kazimierz Wielki, żołnierz polski, czy walczący o polskość Krajny powstaniec wielkopolski.

 

Sobotnią uroczystość rozpoczętą mszą, którą sprawował biskup bydgoski Jan Tyrawa, następnie ulicami Sępólna Krajeńskiego przeszła manifestacja patriotyczna w miejsce, gdzie znajduje się obecnie pomnik wdzięczności.

 

 

Inicjatorem budowy pierwowzoru był ks. Emanuel Grudziński we współpracy ze starostą Józefem Robakowskim w związku z 20-leciem niepodległej Polski.

 

W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli także Pomnik Najświętszego Serca Jezusa w Bydgoszczy, który górował nad Placem Poznańskim. Powstał on w 1932 roku z identycznych pobudek jak w Sępólnie, w ramach wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Stąd też ta analogia w tym tekście. Dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w 2010 roku miała miejsce uroczystość odsłonięcia zrekonstruowanego pomnika.