Jesteś tutaj: Home

Są tacy którzy już dzisiaj mogą czuć się radnymi

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 18 październik 2014 11:11

Wybory do Rad Gmin mniejszych samorządów odbywać się będą według nowej formuły, czyli tzw. jednomandatowych okręgów. W praktyce doszło do sytuacji, że w naszym województwie mamy kilkadziesiąt okręgów, gdzie zarejestrowano zaledwie jednego kandydata. Niezależnie ile głosów oni otrzymają, to radnymi i tak zostaną.

 

O mandat radnego Bydgoszczy walczy 495 kandydatów. Rada Miasta Bydgoszczy liczy jednak tylko 31 miejsc, czyli o jeden mandat stara się  prawie 16 osób. Są jednak w naszym województwie miejsca, gdzie liczba chętnych jest równa liczbie mandatów.

 

Rekordowo w skali naszego regionu prezentuje się pod tym względem gmina Świekatowo w powiecie świeckim. Podzielona została ona na 15 okręgów, gdzie zdobyć można tylko jeden mandat. W 8 z nich startuje tylko jeden kandydat. Już zatem dzisiaj można powiedzieć nieoficjalnie, że radnymi tej gminy zostaną: Jolanta Stec, Kamila Rezmer, Ewelina Ledzińska, Edmund Sułkowski, Krzysztof Czajkowski, Władysław Rusnak, Andrzej Iwicki i Krzysztof Kujawa.

 

W 6 na 15 okręgów w gminie Kęsowo w sąsiednim powiecie tucholskim także mamy tylko jednego kandydata. Radnymi już dzisiaj mogą się zatem czuć: Remigiusz Wojciechowski, Witold Ott, Justyna Banaszak-Turzyńska, Marzena Kaczyńska, Mirosław Brzezińśki i Jarosław Wróblewski.

 

Oddalona kilka kilometrów dalej gmina Cekcyn także już właściwie dzisiaj ma rozstrzygnięte wybory w 8 na 15 okręgów, zaś w pozostałych 7 okręgach do walki zgłosiło się tylko dwóch kandydatów. 22 zgłoszonych kandydatów reprezentuje 6 komitetów.

 

W gminie Dąbrowa w powiecie mogileńskim w trzech okręgach wybory są właściwie rozstrzygnięte.