Jesteś tutaj: Home

Mamy nowy rząd

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 01 październik 2014 21:00

Krótko po godzinie 20 Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Ewy Kopacz. Do południa przedstawiła ona swoje expose, którego ważnym elementem było zaakcentowanie chęci podjęcia współpracy z opozycją. Później odbywały się wystąpienia klubowe, a na zakończenie każdy z posłów mógł zadawać pytania.

W skład gabinetu Ewy Kopacz wejdzie minister Teresa Piotrowska, która będzie odpowiadać za resort siłowy. Premier Kopacz przedstawiła dość ambitny plan na rok swojego urzędowania, później przyjdzie jej się rozliczyć przed Polakami w wyborach powszechnych.

 

Premier Ewa Kopacz chce m.in. zwiększać wydatki na obronne narodową do 1,95% PKB w 2016 roku; wprowadzić nową, bardziej przyjazną dla przedsiębiorców ordynację podatkową; wspierać rozwój kolei oraz doprowadzić do sytuacji, że do 2020 roku powstanie cała planowana sieć autostrad i dróg ekspresowych, czyli też ważna dla naszego regionu S5. Rząd Ewy Kopacz planuje umożliwić także wszystkim Polakom korzystanie z bezpłatnych porad prawnych.

 

Poparcie dla gabinetu Kopacz udzielił niespodziewanie Twój Ruch. Janusz Palikot odpowiadając na zaproszenie wychodzące od szefowej Rady Ministrów do opozycji zapowiedział, że liczy, iż nowy rząd poważnie potraktuje projektu ustaw jego partii. Jeszcze przed głosowaniem nad wotum zaufania Palikot wręczył Kopacz projekt ustawy o tzw. firmie na próbę, czyli możliwości założenia działalności gospodarczej bez konieczności płacenia we wstępnym etapie podatku dochodowego i składek ZUS. Za czasów Donalda Tuska ten projekt Twojego Ruchu został odczucony.

 

Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 259 posłów (PO, PSL i Twój Ruch), przeciw było zaś 183. Od głosu wstrzymało się 7 parlamentarzystów.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica