Jesteś tutaj: Home

Nowy Marszałek Sejmu podkreślił pochodzenie z ziemi bydgoskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 24 wrzesień 2014 18:47

Wzmocnienie polskiej rodzinny oraz obronności naszego kraju – to zdaniem nowego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego priorytety dla polityki Polski. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję.

 

- Dziękuję za okazane zaufanie. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, móc stanąć na czele Izby, która jest jednym z najstarszych parlamentów w Europie. Dziękuję klubom za to, że nie wystawiły innych kandydatów. Dziękuję tym, którzy na mnie głosowali i tym, których jeszcze do siebie nie przekonałem. Nie przemówieniami, a pracą będę się starał, aby zdobyć Wasze zaufanie – powiedział tuż po wyborze Radosław Sikorski, który przez ostatnie lata pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych.

 

-Tak jak wtedy chodziło o tworzenie podwalin państwa polskiego tak dziś, do końca tej kadencji, powinniśmy solidarnie wesprzeć dwa priorytety, o których mówi Prezydent Bronisław Komorowski: wzmocnienie polskiej rodziny i wzmocnienie polskiej obronności.  Jako byłemu ministrowi obrony z rekomendacji części dzisiejszej opozycji, proponuję całej Izbie partnerstwo na rzecz pakietu obronnościowego, bez którego wszystko, co cały naród przez ostatnie ćwierć wieku osiągnął, wystawione może być na szwank – kontynuował Sikorski.

 

Głównymi obowiązkami marszałka jest prowadzenie obrad parlamentu, zarządzanie budynkami należącymi do Sejmu oraz reprezentowanie tej izby na zewnątrz. Sikorski podkreślił w swoim inaugurującym posiedzeniu także – Jestem posłem mojej rodzinnej ziemi bydgoskiej.

 

W przeszłości Radosław Sikorski był korespondentem wojennym w Afganistanie. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał w okręgu nr 5 (zachodnia część kujawsko-pomorskiego) największą liczbę głosów.

 

Po swoim przemówieniu nowy marszałek oddał hołd tragicznie zmarłym posłom i senatorom – zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej przed 4 laty. W sposób szczególny byłym marszałkom i wicemarszałkom Sejmu – Maciejowi Płażyńskiemu, Jerzemu Szmajdzińskiemu i Krzysztofowi Putrze.

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie