Jesteś tutaj: Home

Za tydzień rozpocząć się ma kampania wyborcza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 21 sierpień 2014 17:56

Premier Donald Tusk podpisał w czwartek rozporządzenie ustanawiające wybory samorządowe na dzień 16 listopada. Ten termin znany był już od dawna, ale dopiero dzisiaj formalności stało się zadość. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowane w przyszłą środę 27 sierpnia, co formalnie oznaczać będzie początek kampanii wyborczej.

W tych wyborach będziemy wybierać radnych Sejmiku, przedstawicieli w radach gmin i powiatów oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów. Łącznie oddamy zatem 3 lub 4 głosy. W przypadku miast na prawach powiatu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz) będą to trzy głosy, gdyż tam Rada Powiatu i Rada Gminy jest jedną izbą.

 

Nowością będą jednomandatowe okręgi wyborcze w Inowrocławiu i Świeciu. Będzie to eksperyment, któremu warto się przyglądać, gdyż wyniki tych wyborów pokażą czy idea JOW w samorządach to dobra droga.

 

Do 7 października komitety wyborcze mają czas na zarejestrowanie list z kandydatami na radnych. Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów zgłaszani mogą być do dnia 17 października.

 

Wybory samorządowe przed czterema laty kosztowały podatnika 200 mln zł, w tym roku koszty mają wzrosnąć. Z jednej strony związane jest to przygotowaniem specjalnych kart do głosowania dostosowanych dla osób niewidomych, zaś z drugiej wyższym wynagrodzeniem dla członków komisji wyborczych.

 

Na bieżąco o przygotowaniach do wyborów oraz kampanii wyborczej będziemy informować na Portalu Kujawskim.