Jesteś tutaj: Home

Państwo wspomoże migracje ludzi młodych

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 29 lipiec 2014 20:36

Za znalezienie pracy w miejscu oddalonym o ponad 80 km od miejsca zamieszkania młody bezrobotny może otrzymać jednorazowo 7,5 tys. zł od państwa. Tak ma działać tzw. ,,bon na zasiedlenie”, który ma na celu walkę z bezrobociem wśród osób poniżej 30 roku życia.

Wspieranie osób, które decydują się szukać miejsca po za swoim miejsce zamieszkania jest w Polsce rozwiązaniem nowym. Bezrobotny, który zostanie zatrudniony w odległości co najmniej 80 km od swojego miejsca zamieszkania lub gdy czas przejazdu w obie strony przekracza 3 godziny, będzie mógł uzyskać jednorazowo kwotę 7,5 tys. zł na zasiedlenie.

 

Taka zachęta dla młodych jeżeli będzie powszechnie stosowana będzie sprzyjać migracją wewnątrz kraju. Spodziewać się należy, że młodzi będą jeszcze intensywniej wyjeżdżać z regionów, gdzie znaleźć pracę jest trudniej, do tych o najniższym bezrobociu. Niestety do tych słabszych województwa zalicza się kujawsko-pomorskie, gdzie młodzi emigrują głównie z miast powiatowych, w których bezrobocie przekracza z reguły 20%.

 

Część Urzędów Pracy w Polsce prowadzi już nabór na tę formę pomocy bezrobotnym.

 

Na walkę z bezrobociem wśród młodych do roku 2020 państwo planuje wydać 17 mld zł. Do 30 roku życia szacuje się, że w Polsce zarejestrowanych jest milion bezrobotnych. W przedziale wiekowym do 24 lat jest ich około 400 tys.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica