Jesteś tutaj: Home

Kozłowska w sprawie techników medycznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 lipiec 2014 20:01

Jeżeli projekt przygotowywanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzenia wejdzie w życie, to za 2 lata nie będzie prowadzony już nabór przez technika na zawody: technik farmaceutyczny, asystentka stomatologa oraz opiekunka dziecięca. Uprawnienia do wykonywania tych zawodów będzie można zdobyć tylko po przez ukończenie studiów wyższych.

Obecnie istnieje tylko projekt takiego rozporządzenia i o jego wejściu w życie zdecyduje ostatecznie ministerstwo. Usunięcia tych trzech zawodów z katalogu szkolnictwa średniego chcą uczelnie wyższe, które w ten sposób chcą pozyskać dodatkowych studentów. Nie podoba się to jednak szkołom średnim, stąd też negatywne stanowisko w tej sprawie zabrała dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego. W czerwcu stanowisko broniące szkolnictwa zawodowego wyraził także Sejmik naszego województwa.

 

Posłanka Iwona Kozlowska zwróciła się natomiast z interpelacją do minister Joanny Kluzik-Rostowskiej, w której wypytuje o dokładne plany resortu.

 

Zdaniem inicjatora stanowiska Sejmiku radnego Marka Witkowskiego wprowadzenie tego rozporządzenia w życie uderzyłoby głównie w osoby, które z powodu wypalenia zawodowego będą chciały się przekwalifikować na których z tych trzech kierunków. Konieczność odbycia kilkuletnich studiów może wiele osób zniechęcić do takiego kroku.

 

W Bydgoszczy kierunek technika farmacji prowadzi obecnie VIII Liceum Ogólnokształcące.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie