Jesteś tutaj: Home

Przewozy Regionalne uruchomią pielgrzymkowe pociągi magistralą węglową

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 16 lipiec 2014 16:52

Magistrala węglowa łącząca Śląsk z Wybrzeżem ma obecnie zastosowanie głównie towarowe, gdyż duża część tej linii kolejowej jest zamknięta dla regularnego ruchu pasażerskiego. W dniach 31 lipca, 12 sierpnia i 13 sierpnia Przewozy Regionalne uruchomią jednak specjalne kursy z Częstochowy, chcąc w ten sposób ułatwić pielgrzymom powrót.

W dniu 31 lipca na Jasną Górę wejdą pielgrzymi z diecezjalnej pieszej pielgrzymki diecezji bydgoskiej. Do domów będą mogli oni specjalnym pociągiem VIA REGIO, który z Częstochowy odjedzie o godzinie 22:37. Po drodze zatrzyma się od w Zduńskiej Woli o godzinie 0:43, następnie o godzinie 3:13 w Inowrocławiu, a 15 minut później w Nowej Wsi Wielkiej. Pociąg zakończy bieg o godzinie 3:52 na stacji Bydgoszcz Główna. Bilet normalny z Częstochowy do Bydgoszczy kosztować będzie 64 zł.

 

Natomiast w dniu 12 sierpnia do Częstochowy dotrą pielgrzymi z diecezji pelpińskiej i archidiecezji gdańskiej dla których uruchomione zostaną dwa pociągi. Pierwszy wyjedzie o godzinie 22:15 po drodze zatrzymując się w Zduńskiej Woli i Bydgoszczy (godzina 3:17) oraz stacjach wchodzących w skład diecezji pelpińskiej (m.in. Pruszcz Pomorski, Terespol Pomorski, Laskowice Pomorskie, Warlubie, Smętowo). Stacją końcową będzie Gdynia Główna.

 

Drugi pociąg wyruszy z Częstochowy 13 sierpnia o godzinie 16:16. W Inowrocławiu będzie on o godzinie 20:33, w Nowej Wsi Wielkiej 20:51 a w Bydgoszczy o 21:13.

 

Jednym z kluczowych projektów Unii Europejskiej na lata 2014-2020 jest stworzenie transeuropejskiego korytarza transportowego z Gdańska przez Wiedeń do Wenecji i Bolonii. W ramach tych inwestycji magistrala węglowa ma zostać wyremontowana i wrócić ma na nią stały ruch kolejowy. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy się spodziewać oficjalnego harmonogramu prac remontowych.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: