Jesteś tutaj: Home

Jak wygląda sytuacja absolwentów uczelni wyższych na rynku pracy?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 09 lipiec 2014 19:44

Obecnie trwa rekrutacja na rok akademicki 2014/2015, ważna wskazówką dla maturzystów mogą być analizy Wojewódzkiego Urzędu Pracy odnośnie sytuacji absolwentów poszczególnych kierunków i uczelni wyższych na rynku pracy.

Najtrudniej znaleźć pracę w województwie kujawsko-pomorskim absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, gdzie pod koniec roku 2013 bez pracy było aż 17,7% wszystkich tegorocznych absolwentów. Jest to porównaniu z innymi uczelniami wynik rekordowy.

 

Zarejestrowany jako bezrobotny był co dziesiąty absolwent bydgoskich uczelni UTP i UKW (dokładniej ten współczynnik wynosił.9,2%). Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ukończyło w roku 2013 lekko ponad 2 tys. absolwentów, jako bezrobotnych zarejestrowało się 188 z nich. W przypadku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego było to ponad 3,7 tys. absolwentów i 344 bezrobotnych.

 

Współczynnik 9,1% odniosła Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, którą opuściło tylko 66 absolwentów, a 6 z nich nie mogło znaleźć pracy. W przypadku Wyższej Szkoły Bankowej jest to współczynnik 7,1% z 312 absolwentami i 22 bezrobotnymi.

 

Najwięcej absolwentów opuściło jednak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu prawie 7,9 tys., jako bezrobotnych zarejestrowało się 510 osób, co daje współczynnik jednak dość niski 6,5% bezrobotnych. Naukę na KPSW w Bydgoszczy z dyplomami zakończyło ponad 1,6 tys. studentów, a 101 z nich nie mogło znaleźć pracy (współczynnik 6,2%). W przypadku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy absolwentów było lekko ponad tysiąc, a bez pracy 60 osób, co daje współczynnik 5,9%.

 

Najniższy współczynnik odniosła Akademia Muzyczna w Bydgoszczy – 170 absolwentów i tylko 1 bezrobotny. Po dwie osoby bezrobotne zarejestrowały się po ukończeniu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ojca Tadeusza Rydzyka , Wyższej Szkoły Technicznej we Włocławku oraz Wyższej Szkoły Języków Obcych w Świeciu.

 

W klasyfikacji bezrobotnych absolwentów w oparciu o ukończony kierunek króluje pedagogika. W dniu 31 grudnia 2013 roku zarejestrowanych było po tym kierunku 324 absolwentów, co stanowi 17,8% ogółu zarejestrowanych absolwentów. 11,6% stanowili absolwenci administracji, zaś 7,1% zarządzania i marketingu. Na czwartym miejscu znalazło się prawo z 5%, na piątym finanse i rachunkowość – 4,4%.

 

Co ciekawe w przypadku 34 kierunków studiów zarejestrowanych było bezrobotnych absolwentów w przedziale od 1 do 3. Wśród kierunków z jedną osobą poszukującą pracę znalazły się m.in. – astronomia, europeistyka, farmacja, kierunek lekarski, leśnictwo, mechatronika, ogrodnictwo, polityka społeczna, teologia, wiedza o teatrze, filmoznawstwo i kultura mediów.