Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz ponownie może stać się ważnym węzłem komunikacyjnym

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 08 lipiec 2014 23:10

W czasach starożytnych z Rzymu na północ wiódł handlowy Szlak Bursztynowy. Już za kilka lat podobną trasą może biec jeden z ważniejszych transeuropejskich szlaków kolejowych. Nasz region może stać się jego ważnym elementem, gdyż w Bydgoszczy krzyżują się też dwa ważne szlaki wodne.

 

Rozpoczyna się właśnie perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020. Jedna z najważniejszych inwestycji dla Europy tego okresu realizowana w ramach TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej) zakłada przywrócenie dawnej świetności magistrali węglowej, która łączy Gdańsk i Gdynie ze Śląskiem, a docelowo ma być szybkim korytarzem docierającym do Włoch. Komisja Europejska także coraz więcej uwagi poświęca wykorzystaniu szlaków wodnych, co dla Bydgoszczy może być także bardzo korzystną drogą, gdyż w grodzie nad Brdą krzyżują się dwie najważniejsze w Polsce drogi. Z tego powodu nasz region może stać się logistycznym centrum przeładunkowym, a co najważniejsze o tym się mówi w Brukseli.

 

Przez Polskę przebiegać ma kolejowy korytarz Bałtyk – Adriatyk. Przebiegać będzie on w oparciu o projekt TEN-T PP 25, który będzie opierał się o wybudowaną w okresie II Rzeczypospolitej Magistralę Węglową (Gdynia – Bydgoszcz – Inowrocław – Zduńska Wola – Śląsk) oraz alternatywny szlak TEN T PP 23 z Gdańska przez Warszawę na Śląsk. Dodatkowo z Warszawy powstać ma szybki korytarz w kierunku krajów nadbałtyckich. Ze Śląska korytarz Bałtyk – Adriatyk będzie prowadził przez Brno (Czechy) oraz drugą trasą przez Bratysławę (Słowacka) do Wiednia (Austria), a później do Wenecji i Bolonii (Włochy). Planuje się dostosować tą linię do parametrów z wychylnym pudłem (np. Pendolino) osiągających prędkość 200 km/h.

 

Grafika Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk

 

W latach 2008-2010 za pieniądze unijne przygotowano studium wykonywalności modernizacji linii kolejowej C-E 65 oznaczanej też jako 131, popularnie nazywanej Magistrali Węglowej. W tym czasie zmodernizowano także odcinek Gdynia – Bydgoszcz – Inowrocław, w celu lepszej komunikacji Poznania z Trójmiastem. Na południe od Inowrocławia póki co pociągi pasażerskie z powodu złego stanu infrastruktury nie mogą jeździć. Prace remontowe planowane były po roku 2013.

 

Bardzo prawdopodobne, że już w przyszłym roku ruszą prace na odcinku pomiędzy Inowrocławie do granicy z województwem wielkopolskim. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przewiduje, że do 2020 roku w Magistralę Węglową zostanie zainwestowane około 1,7 mld zł.

 

Materiał Komisji Europejskiej

 

Port w Łęgnowie

Jak informuje w swoim opracowaniu Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk Adriatyk (skupiające samorządy wojewódzkie) w bydgoskim Łęgnowie miałby powstać terminal kontenerowy z infrastrukturą portową. Ta inwestycja miałaby umożliwić sprawny przeładunek towarów z transportu kolejowego na wodny.

 

Jeżeli ten projekt doszedłby do skutku, to Bydgoszcz stałaby się ważnym węzłem komunikacyjnym mimo, że w inwestycjach drogowych jesteśmy nieco zacofani. Wszystko z powodu krzyżowania się w tym mieście dwóch najważniejszych w Polsce szlaków wodnych – E40 łączącego Antwerpię w Belgii z Berlinem i Kaliningradem w Rosji oraz E-70 łączącej Gdańsk z Warszawą i rzeką Dniepr, która dociera do Morza Czarnego.

 

Historia Bydgoszczy pokazuje, że lata dynamicznego rozwoju miały miejsce, gdy miasto to pełniło rolę ważnego węzła komunikacyjnego. Tak było ostatni raz w połowie XIX wieku, gdy doprowadzono nad Brdę pierwszą linię kolejową z Berlina. Jest szansa, że powtórzone to zostanie dzięki powstaniu transeuropejskich korytarzy transportowych, byłby to impuls rozwojowy dla całego regionu. W planach znajduje się bowiem także budowa platform intermodalnych do ładunku kontenerów z tirów na wagony kolejowe w Inowrocławiu i Laskowicach Pomorskich. Realizacji tych pomysłów muszą przypilnować jednak pierw nasi politycy, póki co część opisanych wyżej koncepcji nie została nawet ujęta w Strategii Rozwoju Województwa.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP