Jesteś tutaj: Home

Twój Ruch chce zwiększyć kwotę wolną od podatku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 01 lipiec 2014 13:41

W Polsce kwota wolna od podatku jest najniższa w całej Unii Europejskiej i wynosi zaledwie 3091 zł, dla porównania w Grecji jest to około 20 tys. zł (w przeliczeniu) a na wyspach brytyjskich około 50 tys. zł. Posłowie Twojego Ruchu w ubiegłym tygodniu referowali w Sejmie projekt ustawy, który miałby zwiększyć tę kwotę.

 

W praktyce oznacza to, że osoby nie zarabiające rocznie łącznie więcej niż 3091 zł nie płacą podatku dochodowego. Wynika to z tego, że zgodnie z polskim prawem wysokość podatku dochodowego, który wynosi 18% (dla osób o dochodzie do 85.528 zł rocznie) odejmowana jest kwota 556,02 zł.

 

- Wie­my też, że od 5 lat kwota wolna od podatku nie była waloryzowana, a dzisiaj na początku dyskusji o po­trzebie zmiany tych przepisów klub Platformy Oby­watelskiej złożył wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu – mówił podczas czwartkowej debaty w Sejmie poseł Łukasz Krupa z Twojego Ruchu - Mam zatem pytanie: Jaki pomysł ma rząd na to, aby Polakom poprawić standard życia, aby wreszcie ich zarobki goniły, jeżeli chodzi o standard życia, o war­tość nabywczą pieniądza, standardy europejskie, bo mimo że od wielu lat jesteśmy w Unii, standard życia Polaków pogarsza się.

 

Propozycja Twojego Ruchu zakłada, że w danym roku kwota wolna od podatku była by oparta o algorytm zawierający średnioroczne minimum egzystencji w roku poprzedzającym dany rok podatkowy ogłoszony przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

 

Gdyby przyjąć takie rozwiązanie, to w roku 2014 kwota zmniejszająca podatek wyniosła by nie 556,02 zł ale 1125,60 zł, czyli w praktyce podatku płacić nie musiałyby osoby o dochodzie 6492 . zł rocznie.

 

Posłowie Platformy Obywatelskiej zgłosili wniosek o odrzucenie tego projektu już po pierwszym czytaniu. Głosowanie miało się odbyć w ubiegłym tygodniu, marszałek Sejmu zdecydowała jednak ,że parlament zajmie się nim na kolejnym posiedzeniu, czyli w przyszłym tygodniu.