Jesteś tutaj: Home

Kolej potrzebuje maszynistów

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 30 czerwiec 2014 14:43

Rośnie zapotrzebowanie na przewozy towarowe w Polsce, z tego powodu PKP Cargo chce zatrudnić 600 pracowników. Szansę na pracę mają także osoby bez żadnego kolejowego doświadczenia, firma chce na szkolenia wydać ok. 21 mln zł.

Nabór prowadzony jest od początku 2014 roku. Zatrudniono do tej pory już 240 osób, z tego około 150 osób nie miało wcześniej żadnego doświadczenia związanego z pracą maszynisty. Cały czas są jednak wolne miejsca dla nowych pracowników. Ponadto wielu maszynistów wkrótce osiągnie wiek emerytalny, stąd też PKP Cargo staje przed trudnym zadaniem wykształcenia wykwalifikowanych następców.

 

Kandydaci na maszynistów mogą liczyć w PKP Cargo na zatrudnienie już na etapie szkolenia. Całość szkolenia trwa prawie 2 lata. Po jego zakończeniu można liczyć na zarobki w granicach 3-5 tys. zł.

 

W Polsce szkoły kształcą znacznie mniejszą liczbę przyszłych maszynistów od potrzeb rynku pracy. Od roku w Bydgoszczy działa niepubliczne technikum kolejowe utworzone przy Bydgoskiej Szkole Wyższej. Można uzyskać w niej m.in. dyplom technika elektroenergetyka transportu kolejowego, który upraszcza proces zdobywania uprawnień maszynisty.