Jesteś tutaj: Home

7 na 10 maturzystów zdało

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 27 czerwiec 2014 13:16

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła dzisiaj wstępne wyniki egzaminów maturalnych. Zdało 71% podchodzących do egzaminów, a 19% z powodu niezdania jednego egzaminu może przystąpić do sierpniowej sesji egzaminacyjnej. Co dziesiąty maturzysta świadectwa dojrzałości w tym roku na pewno nie otrzyma.

W skali kraju do egzaminu dojrzałości przystąpiło 293.974 osób. Wynik egzaminów w województwie kujawsko-pomorskim procentowo jest identyczny z wynikami krajowymi. Najlepiej poradziło sobie województwo lubuskie, gdzie już dzisiaj pewnym zdania matury jest 74% maturzystów. Gorzej od średniej krajowej wypadła sąsiednia Wielkopolska (70% uczestników zdało) oraz województwo warmińsko-mazurskie (68% zdanych egzaminów) co jest najgorszym wynikiem w skali kraju.

 

Najgorzej z przedmiotów podstawowych wypadła matematyka, która zdało tylko 75% egzaminowanych. W przypadku języka polskiego jest to 94%, zaś języka angielskiego (najczęściej wybierany obcy) 92%. Z języków obcych największe sukcesy odnieśli zdający język hiszpański – 98% zdanych egzaminów.

 

CKE informuje ponadto, że najwięcej udanych prób zdawania matury odnotowano w liceach ogólnokształcących, gdzie zdało 80% podchodzących do egzaminu, a kolejne 14% ma szanse na poprawkę w sierpniu. W przypadku techników średnia krajowa wskazuje, że zdało tylko 54%, a 37% ma szansę na poprawkę. Najgorzej wypadły licea uzupełniające oraz technika uzupełniające, gdzie zdawalność nie przekroczyła 14%.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: