Jesteś tutaj: Home

Ubój rytualny wraca do Sejmu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 czerwiec 2014 18:08

W czwartek na wniosek PSL Sejm zdecyduje o ewentualnym cofnięciu zakazu stosowania uboju rytualnego w Polsce, który został wprowadzony kilka miesięcy temu przez parlament. Projekt powstał z inicjatywy Izb Rolniczych z całej Polski. Sprawa ta budzi duże kontrowersje i emocje.

Przeciwko przywróceniu tej formy uboju protestują organizacje broniące praw zwierząt - Ubój rytualny jest niedopuszczalny. Nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, nie powoduje nic dobrego dla Polski. Załatwia jedynie interesy i interesiki PSL – u - twierdzi Mateusz Nesterok z bydgoskiego stowarzyszenia Animal Lex.

 

Zupełnie inaczej na to patrzą jednak rolnicy, którzy widzą ewidentne straty dla polskiej gospodarki spowodowane zakazem uboju.

 

- Zakaz uboju rytualnego ma negatywny wpływ na przetwórstwo i rolnictwo w Polsce. Szacunkowa wartość sprzedaży mięsa mieściła się w granicach 1,5-2,5 mld złotych. Ubój koszerny i halal stanowił podstawę dla 10 proc. naszego eksportu drobiu, oraz prawie jedną trzecią eksportu wołowiny – twierdzi Marcin Wroński z Instytutu Rozwoju Rolnictwa z siedzibą w Inowrocławiu.

 

- Rolnicy w ten sposób stracili cześć swoich przychodów i w mniejszym stopniu wykorzystują potencjał, który mają w gospodarstwach. Niektóre polskie zakłady wywożą bydło do Słowacji i Czech, gdzie nie ma zakazu uboju – dodaje Wroński.

 

Pod względem produkcji wieprzowiny kujawsko-pomorskie zajmuje drugie miejsce w Polsce zaraz za wielkopolskim. W przypadku wołowiny jesteśmy czwartym producentem w kraju.

 

Na czwartek zaproponowane jest także głosowanie nad projektem grupy posłów PO i PSL w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej, której zadaniem byłoby stworzenie zmian w konstytucji, które uniemożliwiłyby jakiekolwiek przekształcenia własnościowe Lasów Państwowych.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP