Jesteś tutaj: Home

Balcerowicz uważa, że Marek Belka dla dobra Polski powinien złożyć dymisję

Napisane przez  Redakcja / Rzeczpospolita Opublikowano w Regionalne środa, 18 czerwiec 2014 11:19

Były wicepremier oraz prezes NBP Leszek Balcerowicz w rozmowie z ,,Rzeczpospolitą” uważa, że nagrań opublikowanych przez ,,Wprost” wynika jasno, że niezależność polskiego banku centralnego została zachwiana, to z kolei odbić się może na międzynarodowej wiarygodności polskiej waluty.

- Jeżeli NBP ma być niezależny, to jego kierownictwo nie może się mieszać do bieżącej polityki, i to w sposób skryty – powiedział na łamach ,,Rzeczpospolitej” Leszek Balcerowicz - Jeżeli ta nasza wielka zdobycz ustrojowa, jaką jest niezależny i apolityczny NBP, ma być zachowana, to w jej obronie Marek Belka powinien podać się do dymisji.

 

Na taki krok ze strony Marka Belki się jednak nie zanosi. Były prezes NBP krytykuje także ministra Bartłomieja Sienkiewicza oczekując także i jego dymisji - Minister spraw wewnętrznych dopuszczający do takiego partactwa, że jest podsłuchiwany, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Powinien być natychmiast zdymisjonowany.

 

Leszek Balcerowicz pozwala sobie obecną sytuację polityczną podsumować stwierdzeniem - Jeżeli sprawa rozejdzie się po kościach, to znaczy, że w Polsce nie mamy żadnych norm ograniczających władzę polityków oraz urzędników publicznych.

 

Leszek Balcerowicz urodził się w Lipnie, na terenie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica