Jesteś tutaj: Home

Od dzisiaj możemy się modlić do świętego Jana Pawła II

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 27 kwiecień 2014 13:09

Ponad milion pielgrzymów z całego świata udało się na uroczystości beatyfikacyjne papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Największą grupę stanowili jednak Polacy, którzy po niecałej dekadzie od śmierci swojego rodaka mogą prosić go jako świętego Kościoła Katolickiego o wstawiennictwo.

Uroczystość kanonizacyjna odbyła się w Niedziele Miłosierdzia Bożego, którą ustanowił polski papież. Mniej więcej kwadrans po godzinie 10-tej kardynał Angelo Amato, przewodniczący Kongresu ds. kanonizacyjnych poprosił papieża Franciszka z prośbą o uznanie dwóch papieży świętymi. Prośbę tę kardynał Amato skierował trzy razy, w międzyczasie odśpiewano hymn do Ducha św. – Veni Creator. Papież Franciszek przed podjęciem tak ważnej dla Kościoła decyzji prosił o pomoc Bożą, łaskę nadprzyrodzoną, aby nie pobłądził.

 

Następnie papież Franciszek odczytał formułę kanonizacyjną. Po tym obrzędzie rozpoczęła się eucharystia.

 

Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem. Nie wstydzili się ciała swego brata (por. Iz 58, 7), ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa. Byli to dwaj ludzie mężni, pełni parezji [męstwa] Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia – mówił w homilii papież Franciszek - W tej posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera.

 

Papież Jan Paweł II od dzisiaj jest patronem rodzin. W uroczystości kanonizacyjnej wziął udział emerytowany papież Benedykt XVI.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie