Jesteś tutaj: Home

Niezwykła liturgia w miejscu gdzie chrzest mógł przyjąć Mieszko I

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 20 kwiecień 2014 15:07

W kwietniu 966 roku książę Mieszko I przyjął w obrządku rzymskim, co przyjmuje się za początek istnienia państwa polskiego. Przyjęcie chrztu sprawiło bowiem, że Mieszko I i jego następcy byli równi pozostałym chrześcijańskim władcom Europy. W miejscu, gdzie najprawdopodobniej przyjęciu chrztu miało miejsce liturgię Wigilii Paschalnej poprowadził w sobotę Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Polska chrzest przyjęła najprawdopodobniej 14 kwietnia w Wielką Sobotę. Historycy nie są dzisiaj w pełni pewni, gdzie ta ważna dla historii Polski uroczystość miała miejsce, przyjmuje się jednak, że z dużym prawdopodobieństwem mogła być wyspa niedaleko Ostrowa Lednickiego, gdzie powstał skansen po pallatium Mieszka I. Wczorajsza uroczystość wpisuje się w przygotowania do 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę, które obchodzić będziemy za dwa lata.

 

Tak Chrzest Polski wyobrażał sobie malarz Jan Matejko

 

- Tu się zaczęła Polska – wyjaśnia dominikanin o. Jan Góra, jeden ze współorganizatorów tej niezwykłej liturgii. Wierni na wyspę dotarli promami. W tę niezwykłą noc chrzest przyjęła trójka dzieci. Po procesji rezurekcyjnej uczestnicy tego nabożeństwa przeprawili się pod ,,bramę rybę”, gdzie abp. Józef Kowalczyk zapalił znicz wiary. Jest to miejsce, gdzie od kilkunastu lat zbierają się tysiące młodych na corocznych spotkaniach.

 

Wszystko to działo się niedaleko Pałuk i Kujaw.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie