Jesteś tutaj: Home

Wielka Sobota

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 19 kwiecień 2014 15:20

Dzisiaj ostatni dzień Triduum Paschalnego zwany Wielką Sobotą, które zakończone zostanie Wigilią Paschalną. Wielka Sobota to dzień żałoby po ukrzyżowanym w Wielki Piątek Chrystusie. Tego dnia zgodnie z polską tradycją kapłani święcą pokarmy.

W Wielką Sobotę tak samo jak w Wielki Piątek nie odprawia się eucharystii. Po zmroku ma miejsce jednak Wigilia Paschalna, która jest najważniejszym elementem Triduum Paschalnego. Odbywa się ona już po zachodzie słońca, czyli zgodnie z symboliką żydowską zaliczana jest już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego była jak błyskawica, a szaty jego białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i podrętwieli jak umarli. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Bo wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział – ten fragment ewangelii według św. Marka będą czytane dzisiaj w świątyniach w czasie Liturgii Słowa, będącej częścią Wigilii Paschalnej. Zakończy się ona procesją rezurekcyjną, która będzie miała miejsce w parafiach około północy. Wierni w ten sposób będą nieść światu dobrą nowinę o zmartwychwstaniu. Zabrzmią dzwony parafialne.

 

Prymas Polski, pasterz Archidiecezji Gnieźnieńskiej ab Józef Kowalczyk zaprasza wiernych na Wigilię Paschalną, która odbędzie się na Świętej Wyspie w okolicach Ostrowa Lednickiego, gdzie zdaniem wielu historyków Mieszko I przyjął chrzest. Ta liturgia wpisuje się duchowo w przygotowywaną na 2016 rok 1050 rocznicą chrztu Polski.