Jesteś tutaj: Home

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 13 kwiecień 2014 12:50

Dzisiaj dla chrześcijan rozpoczyna się Wielki Tydzień, który zakończy Wielki Post, w którym wierni rozważać będą śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa oraz jego powstanie z martwych. Co istotne, w tym roku wspólnie świętować będą katolicy i prawosławni.

 

Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Wedle polskiego zwyczaju wierni przynoszą do świątyń palemki, które symbolizują odradzanie się do życia.

 

Prawosławni obchodzą dzisiaj natomiast święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy. Co trzy lata przypada sytuacja, gdy katolicy i prawosławni obchodzą to święto jednego dnia. Ma to związek wykorzystywania przez kościół wschodni wykorzystuje nadal stary kalendarz gregoriański.

 

Dla wiernych rozpoczną się dzisiaj dni największego skupienia w okresie Wielkiego Postu. Warto, aby ten czas był także okresem refleksji dla rządzących.

 

- Polityk, który zajmuje się tylko swoją partią, czyli częścią, choćby nawet mówił o szacunku do każdego człowieka i o dążeniu do jedności, to jednak swoim działaniem nie będzie skutecznie przyczyniał się do jedności – mówił w przeddzień Niedzieli Palmowej w swojej homilii Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk.

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień