Jesteś tutaj: Home

Dzisiaj uroczyste podpisanie powstania bydgosko-toruńskiego ZIT

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 08 kwiecień 2014 10:50

O godzinie 15:00 w Zespole Pałacowym w Ostromecku pod Bydgoszczą podpisane ma zostać uroczyste porozumienie w sprawie powstania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Udział w uroczystości wziąć mają przede wszystkim samorządowcy z Bydgoszczy i Torunia, którzy podjęli decyzję o powstaniu wspólnego ZIT-u. O ile w Toruniu radni byli prawie jednomyślni (PiS wstrzymał się od głosu), to w Bydgoszczy porozumienie przyjęte zostało tylko jednym głosem, aż 13 radnych głosowało przeciw. Z tego powodu ta decyzja nie ma w Bydgoszczy legitymacji organizacji społecznych.

 

Powstanie ZIT wojewódzkiego ma duże znaczenie jednak nie tylko dla tych dwóch miast, ale dla całego Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, w skład którego wejdą gminy z powiatu bydgoskoskiego-toruńskiego, Kowalewo Pomorskie, Szubin, Łabiszyn oraz Nakło. Te samorządy do wspólnej dyspozycji na inwestycje otrzymają 153 mln euro. Docelowo ma być to wstęp do utworzenia w przyszłości wspólnej metropolii.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?