Jesteś tutaj: Home

Toruń przyjął porozumienie w sprawie ZIT, ale nie jednogłośnie

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 kwiecień 2014 17:20

Rada Miasta Torunia wyraziła w czwartkowe popołudnie zgodę na zawarcie porozumienia z Bydgoszczą i innymi gminami na powstanie wspólnego wojewódzkiego ZIT. Jutro o godzinie 10:00 rozpocznie się posiedzenie Rady Miasta Bydgoszczy, na której bydgoscy rajcy mają podjąć tożsamą uchwałę. Część toruńskich radnych wstrzymało się dzisiaj od głosu.

 

Wedle nowych zasad w skład ZIT wejdzie cały powiat toruński, bydgoski oraz Kowalewo Pomorskie, Szubin i Łabiszyn. Przewodniczącym zarządu ZIT będzie prezydent Bydgoszczy, jednak władza w podejmującym najważniejsze decyzje Komitecie Sterującym będzie rotacyjna pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem.

 

- Tu nie chodzi o spór bydgosko-toruński, ale wojnę wewnątrz Platformy Obywatelskiej – tłumaczył w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości radny Grzegorz Górski, który zapowiedział, że jego klub się wstrzyma w tym głosowaniu.

 

Radny PiS-u negatywnie wypowiadał się o koncepcji tworzenia metropolii, wyraził jednak zrozumienie, że dzięki temu ZIT Toruń zyska miliony euro, stąd też radni tego klubu nie głosowali przeciwko, lecz tylko się wstrzymali.

 

- Próbuje się wprowadzić tą koncepcje w środowisko dwóch miast, które nie chce ze sobą współpracować – wypowiadał się z pewnym dystansem do idei radny Górski - 153 mln euro na budowę metropolii przez 7 lat to fikcja. Budowa metropolii nie polega na budowie ścieżek rowerowych, czy tras turystycznych.

 

W opinii radnego PiS-u sens ZIT miałby, gdyby w ramach jego znalazły się środki na wielkie inwestycje infrastrukturalne – chociażby budowę szybkiego tramwaju z Bydgoszczy do Torunia, co w opinii radnego jest niezwykle potrzebną inwestycją.

 

- Jeżeli te porozumienia zostaną dzisiaj i jutro w Bydgoszczy przyjęte, to tych procesów już nikt nie zatrzyma.- mówił o wadze głosowania radny Łukasz Walkusz z PO, który nie krył, że dzięki temu powstanie w przyszłości wspólna metropolia bydgosko-toruńska.

 

Gościem sesji był senator Jan Wyrowiński, który przypomniał, że idea dwustołecznego województwa narodziła się właśnie w Toruniu

- To jest racją istnienia tego województwa - tłumaczył senator Wyrowiński dając do zrozumienia, że o dalsze istnienie kujawsko-pomorskiego lokalni politycy muszą cały czas zabiegać - Wszystko co godzi w tę zasadę (od redakcji: dwustołecznosci), to godzi w jego dalsze istnienie województwa.

 

Takim atakiem na dwustołeczność kujawsko-pomorskiego był w opinii senatora projekt porozumienia w sprawie ZIT zaproponowany przez bydgoski samorząd dwa miesiące temu.

 

Ostatecznie nową wersje porozumienia poparło 18 radnych, a 4 się wstrzymało.

 

Nie wiadomo jak jutro zachowają się jednak bydgoscy radni. W tym mieście radni są dość mocno podzieleni. PiS i SLD wprost mówi, że warunki porozumienia jakie wynegocjował prezydent Rafał Bruski są dla Bydgoszczy skrajnie niekorzystne. Prezydent Bruski musi liczyć zatem na głosy swojego klubu PO, choć i tutaj radni są mocno podzieleni oraz oczekiwać poparcia radnych niezrzeszonych z i klubu Miasta dla Pokoleń.

 

O kierowanie się własnym sumieniem oraz interesem mieszkańców w jutrzejszym głosowaniu apeluje do radnych poseł Łukasz Krupa Swój apel szczególnie kierujemy do klubów PO i SLD deklarując jednocześnie, że w przypadku partyjnych konsekwencji, chętnie zaprosimy do współpracy umożliwiając start z naszych list w jesiennych wyborach samorządowych.

 

Należy podkreślić, że nie ma pewności czy wszystkie gminy z zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego będą chciały przystąpić do tego ZIT. Wczoraj duży znak wobec obecnych warunków porozumienia wyraził na sesji Rady Miejskiej burmistrz Łabiszyna.