Jesteś tutaj: Home

70% toruńskich maturzystów rozważa emigracje

Napisane przez  Ł.R. / RMF FM / Newsweek Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 kwiecień 2014 11:24

Te niepokojące wyniki powstały w wyniku sondażu przeprowadzonego przez naukowców UMK. Zapewne podobne wyniki to badanie by wykazało w większości polskich miast wojewódzkich, także w Bydgoszczy, która tak jak Toruń leży w województwie kujawsko-pomorskim. W miastach powiatowych oraz na terenach wiejskich, to zjawisko może być jeszcze bardziej niepokojące.

 

Niepokój powinny budzić także badania przygotowane przez instytut Millward Brown przygotowanego na zlecenie WorkService, że jedyne 17% dorosłych Polaków nie rozważa emigracji. Jak wynika z artykułu ,,Żegnaj Polsko” w Newsweek-u emigrować chcą nie tylko ludzie poszukujący pracy, ale także ci, którzy liczą, że z rodzinami będą żyć na obczyźnie dużo bardziej godnie.

 

- Tego typu fale emigracji miały już miejsce w różnych momentach dziejowych. To musi samo przejść, Polacy muszą zobaczyć na własnej skórze, że na zachodzie europy też jest ciężko – wyjaśnia nam dr Stefan Pastuszewski, w jego opinii być może za 10-20 lat ta sytuacja się odwróci.

 

- Od 1989 zmienił się sposób wychowania. Zaniknęła wartość myślenia o dobry całej wspólnoty, dzisiaj gdy każdy patrzy przede wszystkim na swoje dobro, to decyzje o wyjeździe za granice łatwiej się podejmuje – wyjaśnia dr Pastuszewski – Problemem jest to, że polska szkoła nie potrafi nauczyć przywiązania do ojczyzny, bycia Polakiem.

 

Pastuszewski nie wyklucza jednak, że może się ziścić także czarny scenariusz z krajów nadbałtyckich Litwy i Estonii, gdzie miasta przypominają wymarłe, gdyż większość młodych już dawno wyemigrowała za chlebem.

 

W dużej części przypadków nie jest to migracja tymczasowa w celu dorobienia się, lecz na stałe. Wielu Polaków po wyjeździe kraju, nie uczy swojego potomstwa nawet języka ojczystego. To jest już z kolei wielkie zagrożenie dla przyszłości narodu polskiego. Szacuje się, że obecnie na emigracji może przebywać już nawet 3 mln Polaków.

 

Ten problem w szczególności dotyczy województwa kujawsko-pomorskiego, które między innymi z powodu wysokiego bezrobocia jest mało atrakcyjne dla młodych i ambitnych obywateli. Z tego powodu mamy też do czynienia z dość powszechnym zjawiskiem migracji do bardziej atrakcyjnych ośrodków: Warszawy, Gdańska czy Poznania.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica