Jesteś tutaj: Home

Sejm nie będzie dalej procedował nad zakazem handlu w niedziele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 21 marzec 2014 11:59

W czasie dzisiejszych głosowań Sejm zdecydował o odrzuceniu bez kierowania do prac w komisjach obywatelskiego projektu ustawy ,,Wolna niedziela”, który zakładał wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Projekt poparty był około 114 tys. podpisów obywateli.

 

Za odrzuceniem obywatelskiej inicjatywy głosowało 262 posłów – PO, Twój Ruch, SLD mimo, że dzień wcześniej z mównicy poseł Artur Ostrowski zapowiadał, że ten klub jest za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach. PSL się podzieliło (Kłopotek głosował za odrzuceniem). Przeciwko odrzuceniu, czyli za dalszym procedowaniem głosowali posłowie PiS-u, Solidarnej Polski oraz niezrzeszeni skupieni wokół środowiska Jarosława Gowina.

 

- Batalia o świąteczny charakter niedzieli twa już kilkanaście lat - wyjaśniał poseł PiS Stanisław Szwed, który przypomniał, że raz udało się przeforsować przez Sejm ustawę zakazującą handlu w niedziele, którą zawetował jednak prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

Parlamentarzysta wyjaśniał, że wnioskodawcom chodzi przede wszystkim o wzmocnienie relacji rodzinnych.

 

Obecnie mamy ustawowo 13 dni wolnych od handlu, uchwalone za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości.

 

Przeciwnicy tego projektu wyrażali obawy, że może się to przełożyć na wzrost bezrobocia. Dość oryginalny argument przedstawiła natomiast posłanka Twojego Ruchu Anna Grodzka, która uznała, że wnioskodawcom chodzi o zwiększenie frekwencji na niedzielnych mszach w kościołach.

 

Za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele są związkowcy z NSZZ Solidarność, którzy o regulacje prawne w tej kwestii zabiegają od wielu lat.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica