Jesteś tutaj: Home

Do powstania ZIT wystarczy jeden podpis

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 17 marzec 2014 19:58

Samorządy tworzące Bydgoski Obszar Funkcjonalny (10 gmin + Bydgoszcz) oraz starosta bydgoski podpisali w poniedziałek wspólnie deklaracje utworzenia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Siedzibą administracyjną ZIT ma być Bydgoszcz, a na jego czele stać będzie prezydent tego miasta.

 

 

W poniedziałek do bydgoskiego ratusza przybyli wójtowie, burmistrzowie oraz starosta, aby wspólnie zakomunikować, że mimo pojawiających się w mediach wątpliwości, udało się dogadać i osiągnąć porozumienie.

 

- Mamy już podpisy większości gmin oraz prezydenta miasta rdzeniowego. Teraz wystarczy tylko podpis prezydenta Torunia i mamy ZIT – podsumował przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman JasiakiewiczPozostaje nam więc właściwie tylko zaapelować do prezydenta Zaleskiego o złożenie podpisu.

 

- Nasze porozumienie oparliśmy w całości o reguły, które są rekomendowane przez rząd i chcemy na zasadzie konsensusu realizować wspólne projekty – mówił prezydent Rafał Bruski

 

Samorządowcy zadeklarowali, że zamierzają współpracować w szerszy niż do tej pory sposób i razem zabiegać o środki finansowe na rozwój poszczególnych gmin.

 

- Okazuje się, że co dziewiąty bydgoszczanin ma działkę w gminie burmistrza Gliszczyńskiego, czyli miastu Bydgoszczy powinno zależeć na jej rozwoju – wyjaśniał prezydent Rafał Bruski.

 

Zmianą w dotychczasowym porozumieniu było włączenie do porozumienia powiatu bydgoskiego - Po rozmowach i analizie wielu czynników uznaliśmy, że udział powiatu w tym przedsięwzięciu jest potrzebny – wyjaśnił prezydent Bruski. Do ZIT może wejść także powiat toruński, choć nie będą w nim uczestniczyć wszystkie gminy wchodzące w skład tego powiatu.

 

Wejście starostwa do ZIT być może będzie oznaczać konieczność lekkich korekt w treści porozumienia przyjętego przez Radę Miasta Bydgoszczy w styczniu i pozostałe gminy z BOF w terminie późniejszym. Główna zmiana dotyczyć będzie włączenia przedstawiciela powiatu do komitetu sterującego ZIT.

 

 

ZIT ze strony Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego mają tworzyć gminy: Bydgoszcz, Sicienko, Białe Błota, Koronowo, Solec Kujawski, Dobcz, Dąbrowa Chełmińska, Nowa Wieś Wielka, Osielsko oraz Szubin i Łabiszyn. Ze strony Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego ma być to 8 gmin.

Po za ZIT znajdzie się póki co Nakło nad Notecią, gdyż samorządowcy chcą się trzymać opracowania profesora Śleszyńskiego. W dalszej perspektywie planowane jest jednak także i zacieśnienie współpracy z tą gminą.

 

W najbliższych dniach prezydent Bruski ma się spotkać z wicepremier Elżbietą Bieńkowską, aby przekonać ja do woli samorządowców.

- Życzę panu prezydentowi Bruskiemu powodzeniach w negocjacjach z panią premier – podsumowała spotkania wójt Białych Błot Katarzyna Kirstein-Piotrowska.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP