Jesteś tutaj: Home

Rolnicy będą bronić ziemi w centrum Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 28 luty 2014 14:32

W ostatnim czasie rolnicy  w całej Polsce organizują protesty, w którym sprzeciwiają się dziurawemu prawu, które nie broni polskich rolników przed zagranicznym kapitałem. Liczne protesty odbyły się już w województwie kujawsko-pomorskim. We wtorek rolnicy zjadą się na Stary Rynek w Bydgoszczy.

W opinii rolników obecne przepisy prawa sprawiają, że grunty rolne zamiast na rozwój polskich gospodarstw trafiają w ręce zagranicznych inwestorów, którzy sprytnie wykorzystują słabość polskiego prawodawstwa.

 

Rolnicy z regionu planują się zjechać we wtorek na Stary Rynek w Bydgoszczy.

 

Dzisiaj Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświecony sprzedaży nieruchomości rolnych. Kontrolerzy ustalili, że Ministerstwo Spraw Wewnętrzny z powodu luki w przepisach nie ma dokładnej wiedzy na temat tego, ile ziemi w Polsce znajduje się w zagranicznych rękach.

 

Z szacunków MSW wynika, że w województwie zachodniopomorskim w latach 2011-2012 cudzoziemcy nabyli 1.506 hektarów ziemi, NIK stwierdziło, że było to jednak 4.577 ha, czyli kilkakrotnie więcej. Szacunków dla kujawsko-pomorskiego NIK nie przedstawiło. 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica