Jesteś tutaj: Home

Solidarna Polska zablokowała uczczenie 25-tej rocznicy Okrągłego Stołu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 07 luty 2014 20:46

Marszałkowie Sejmu chcieli, aby parlament w czasie trwającego do piątku posiedzenia przyjął uchwałę upamiętniającą 25 rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, który był początkiem pokojowych i demokratycznych przemian w Polsce. Solidarna Polska zaproponowała swoje poprawki, które były jednak nie do przyjęcia przez inne kluby.

Sejm RP uznaje to porozumienie za przykład politycznej mądrości i dowód patriotyzmu jego twórców – czytamy w projekcie uchwały uzgodnionym przez wicemarszałków Jerzego Wenderlicha z SLD i Cezarego Grabarczyka z PO - Oceniając z perspektywy ćwierćwiecza polskie, pokojowe przemiany Sejm RP - świadom nieuchronnych różnic - uważa, że polskie doświadczenie może być uwzględnione przez społeczeństwa i siły polityczne innych głęboko zróżnicowanych politycznie państw – czytamy dalej.

 

W uzasadnieniu tej uchwały podkreśla się ,że transformacja ustrojowa jaka miała miejsce w Polsce była bezkrwawa.

 

Posłowie Solidarnej Polski chcieli, aby do treści tej uchwały dopisać także - Sejm RP doceniając wolę bezkrwawego rozwiązania polskich spraw pamięta, że obrady Okrągłego Stołu przyczyniły się również do rabunkowej prywatyzacji, bezkarności zbrodniarzy PRL, niewyrównania krzywd dla ich ofiar oraz braku dekomunizacji i lustracji. Doprowadziło to do wykluczenia społecznego, bezrobocia, ubóstwa, emigracji zarobkowej wielu milionów Polaków oraz spowodowało inne problemy społeczne i gospodarcze trwające do dziś.

 

Na to nie chcieli się już jednak zgodzić przedstawiciele PO i SLD, dlatego marszałek Ewa Kopacz zdecydowała, iż z powodu braku jednomyślności parlamentarzystów, sprawę skieruje do komisji sejmowych, które mają wypracować odpowiednie stanowisko. Nie wiadomo zatem kiedy stosowna uchwała trafi pod głosowanie.

 

Jest to hipokryzja najmniejszego klubu, który chce jakoś zaistnieć – odniósł się do zachowania posłów z partii Zbigniewa Ziobro poseł Łukasz Krupa na antenie Radia PiK. W jego opinii przez ostatnie 25 lat popełniono jednak wiele błędów - Są to wypadkowe wielu wydarzeń, nie tylko okrągłego stołu.

 

W tym roku obchodzimy 25-lecie wolnej i demokratycznej Polski. Warto zastanowić się jednak, czy  ten okres wykorzystaliśmy właściwie i jakie popełniliśmy błędy, bo było ich na pewno wiele. Przede wszystkim powinniśmy spojrzeć na ten okres z perspektywy młodego pokolenia, które urodziło się po transformacji ustrojowej w 1989, reprezentujących pokolenie, które wchodzi obecnie w dorosłość i do życia publicznego. Zastanowić się należy, jaką Polskę im zostawi za chwilę pokolenie biorące udział w tej przemianie z przed 25 lat.