Jesteś tutaj: Home

Gospodarczo jesteśmy w Polsce B

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 06 luty 2014 12:53

Wzrost produktu krajowego brutto w 2012 roku wyniósł dla Polski 4,4%. Województwo kujawsko-pomorskie znalazło się poniżej średniej krajowej z wynikiem 3,7% - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.  Ten wynik stawia nas w umownej Polsce B.

Liderem wzrostu gospodarczego było województwo pomorskie, które w 2012 roku zanotowano wzrost - 5,9%.  Minimalnie gorzej wypadło mazowieckie – 5,8% oraz wielkopolskie – 5,5%.  Najniższy wzrost zaliczył natomiast Śląsk – 2,2%.

 

Należy jednak zauważyć, że udział Śląska w całym krajowym PKB wyniósł 12,7%, co było drugim po Mazowszu wyniku – 22,7%, dla porównania kujawsko-pomorskiego tylko 4,4%. Najgorzej wypadło województwo opolskie – 2,1%.

 

PKB na mieszkańca kujawsko-pomorskiego wyniosło zatem 81,7% średniego PKB na mieszkańca Polski. W Mazowieckim na głowę mieszkańca było to 165% średniej krajowej. Taki wynik stawia nasze województwo w umownie przyjętej Polsce B. Do najszybciej rozwijających  się regionów jest nam daleko, ale ściana wschodnia i opolskie jest za nami.

 

GUS zastrzega, że wstępne zestawienie zostało opracowane na podstawie ograniczonego zestawu informacji.