Jesteś tutaj: Home

Toruńscy radni oczekują ZIT na równych zasadach

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 17 styczeń 2014 13:17

W środę Rada Miast Torunia przyjęła stanowisko, w którym popiera działania na rzecz powstania wspólnego ZIT Bydgoszczy i Torunia. Radni domagają się jednak równego podziału władzy w tym organizmie.

Rada Miasta Torunia wyraża swoje głębokie poparcie dla działań zmierzających do takiego ukształtowania Miejskich Obszarów Funkcjonalnych Bydgoszczy i Torunia, stanowiących terytorialną podstawę wdrażania instrumentu ZIT, w skład których na równoprawnych zasadach wejdą Bydgoszcz, Toruń oraz wszystkie gminy w naturalny sposób powiązane z obiema stolicami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uważamy, że próba wyłączenia z Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego jakiejkolwiek gminy wchodzącej w skład powiatu toruńskiego nie powinna mieć miejsca – czytamy w stanowisku toruńskich radnych.

 

Radni zaznaczają jednak - Zastosowanie instrumentu jakimi są ZIT dla miast wojewódzkich naszego regionu nie może doprowadzić do dezintegracji i zachwiania relacji wypracowanych w ramach istniejącego podziału administracyjnego regionu, a stanowić powinno szansę na jeszcze mocniejsze zacieśnienie więzi z gminami powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

 

W praktyce oznaczać będzie to, iż toruński samorząd oczekiwać będzie równej proporcji przy włączaniu dodatkowych partnerów. Zatem jeżeli Bydgoszcz będzie oczekiwać włączenia do ZIT Nakla, Szubina i Łabiszyna, Toruń będzie chciał włączyć przynajmniej trzy gminy położone po zachodniej stronie tego miasta.

 

Toruńska Rada Miasta nie zgadza się także, aby jedno z miast stało się liderem ZIT - Jednocześnie Rada Miasta Torunia zwraca uwagę, iż bardzo istotną rolę w powodzeniu realizacji projektu ZIT będzie miał sprawny i czytelny system zarządzania tym instrumentem. Powinien on być oparty o zasadę partnerstwa oraz konsensusu w podejmowaniu najważniejszych decyzji, bez dominacji i uprzywilejowania jakiegokolwiek podmiotu.