Jesteś tutaj: Home

Z Powstania Wielkopolskiego możemy być dumni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 23 grudzień 2013 19:56

W piątek, czyli tuż po świętach Bożego Narodzenia obchodzić będziemy 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczne obchody w naszym regionie będą szczególne, a to za sprawą powrotu szczątek kpt. Pawła Cymsa na Kujawy.

 

Gdy w dniu 11 listopada Polacy świętowali fakt odzyskania niepodległości, alianci podpisali z Niemcami rozejm, który kończył I wojnę światową. Co prawda było to wstępne zawieszenie broni, gdyż  musiał minąć jeszcze niemalże rok do podpisania Traktatu Wersalskiego, który ustanowił nowy porządek w Europie.

 

11 listopada 1918 roku wśród Polaków panowała radość, ale trzeba było sobie już zdawać sprawę, że przed narodem jeszcze długa walka, do odbudowy silnego państwa. Nie było bowiem pewne, czy Polska będzie miała dostęp do morza? Czy w końcu Wielkopolska i Kujawy będą częścią nowego państwa polskiego.

 

 Niemcy zamierzali bronić tych ziem. Wybuch rewolucji sprawił jednak, że siła niemieckiego państwa była mocno osłabiona. Polacy natomiast w dawnej rejencji poznańskiej (Poznań, Bydgoszcz, Inowrocław) prezentowali wysoki poziom świadomości społecznej. Powoli szykowali się do zrywu, który miał przynieść ostateczne zwycięstwo.

 

W dniu 27 grudnia w Poznaniu padły pierwsze strzały, wybuchło powstanie, które jak przyjął kilka tygodni Sejm, było największym zwycięskim zrywem niepodległościowych. Krew przelana przez powstańców miała duże znaczenie w czasie negocjowania Traktatu Wersalskiego, który dla Polski był szczególnie pomyślny.

 

Powstanie Wielkopolskiego to ważny element tożsamości naszego regionu, walki toczyły się bowiem na Kujawach i na terenie dzisiejszego powiatu nakielskiego, aktywnie wspierali powstanie także bydgoszczanie. Z tego powodu tak jak w roku ubiegłym nasza redakcja przygotowała specjalny serwis, w którym będziemy informować o uroczystościach w regionie oraz przedstawiać ciekawostki historyczne – www.powstanie.zkujaw.pl

 

W piątek zapraszamy z kolei na godzinę 11:00 do bazyliki w Inowrocławiu, gdzie rozpoczną się uroczystości ponownego pożegnania kpt. Pawła Cymsa, który dowodził wyzwalaniem Kujaw. Tego samego dnia spocznie on w Akropolu Zasłużonych w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. 

 

Powstańcy Wielkopolscy wywodzili się ze wszystkich grup społecznych, ramię przy ramieniu walczyli i ginęli za polską Wielkopolskę – czytamy w stanowisku Sejmu -  Ich patriotyczny zryw, wieńczący długie lata pozytywistycznej pracy organicznej, umożliwił powrót Wielkopolski oraz Ziem Zachodnich i Północnych do odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny. 

 


Powyżej przedstwiamy przygotowany przez nas spot historyczny, który ma za zadanie przedstawić podstawowe fakty związane z Powstaniem Wielkopolskim. Do materiału załączono angielskie napisy, gdyż chcemy dotrzeć do odbiorców z całego świata.