Jesteś tutaj: Home

Sejm oddał cześć w 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 13 grudzień 2013 19:36

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 zapisało się w historii jako największy zakończony sukcesem zryw niepodległościowy Narodu Polskiego – czytamy w uchwale jaką przyjął dzisiaj Sejm jednogłośnie, po przez aklamacje. To powstanie miało szczególne znacznie dla naszego regionu, gdyż wpłynęło na włączenie Kujaw, Pałuk, Krajny do odrodzonej po I wojnie światowej Polski.

 

Powstańcy Wielkopolscy wywodzili się ze wszystkich grup społecznych, ramię przy ramieniu walczyli i ginęli za polską Wielkopolskę – czytamy w stanowisku Sejmu -  Ich patriotyczny zryw, wieńczący długie lata pozytywistycznej pracy organicznej, umożliwił powrót Wielkopolski oraz Ziem Zachodnich i Północnych do odradzającej się po latach zaborów Ojczyzny.

 

 

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Po przyjeździe Ignacego Paderewskiego do tego miasta Niemcy chcieli zademonstrować swoje znaczenie, doszło do zamieszek, które dały początek powstaniu, które dość szybko rozległo się na tereny między innymi Kujaw. Strategiczne boje toczyły się także na terenie dzisiejszego powiatu nakielskiego. Kilkukrotnie do starć dochodziło w Szubinie.

 

W dniu 27 grudnia w Inowrocławiu rozpocznie się uroczystość ponownego pochówku kpt. Pawła Cymsa, który w honorowy sposób zostanie przewieziony do akropolu zasłużonych w Gnieźnie. W historii zapisał się on jako zdobywca między innymi Janikowa, Kruszwicy i Inowrocławia.

 

Co prawda walki ominęły Bydgoszcz, wielu bydgoszczan brało w nich udział. Powstańców wspierał między innymi doktor Jan Biziel, z kolei bydgoszczanie zbrojnie walczyli o Piłę.

 

Odwaga i ofiarność Powstańców Wielkopolskich zostaną zapamiętane jako symbole bezgranicznego umiłowania polskości i gotowości do złożenia najwyższej ofiary – piszą parlamentarzyści – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 95 rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego składa hołd i wyraża szacunek dla jego uczestników, Wielkopolan, których zwycięstwo stanowi dumę całego narodu.

 

Dużo uwagi 95 rocznicy wybuchu powstania oraz ciekawostkom historycznym poświeci Portal Kujawski. Szczegóły naszego projektu medialnego przedstawimy za kilka dni. 

 

Tablica upamiętniająca walki o kcyński dworzec w noc sylwestrową z 1918 na 1919 rok.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica