Jesteś tutaj: Home

Budżet na rok 2014 przyjęty. Poprawka dotycząca S-5 odrzucona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 13 grudzień 2013 14:22

Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową. Zdaniem rządu Polska wychodzi z kryzysu gospodarczego stąd też można zakładać szybszy rozwój Polski. Deficyt budżetowy w roku 2014 będzie mógł wynieść 47,6 mld zł.

Ryzyko recesji jest już za nami, a to oznacza, że z większym bezpieczeństwem można patrzeć na rozwój – mówił przed głosowaniem ustawy budżetowej minister finansów Mateusz Szczurek.

 

Wzrost gospodarczy PKB w przyszłym roku ma wzrosnąć o 2,5%, a inflacja wznieść 2,4%.

 

Budżet przed nami nie jest łatwy, Polskę stać na wyższy wzrost gospodarczy niż założyliśmy w ustawie budżetowej – zapowiadał Szczurek.

Ustawę budżetową na samym wstępie chcieli odrzucić posłowie Solidarnej Polski, ich wniosek poparły kluby PiS, SLD i Twojego Ruchu.

Jedna z naszych poprawek zakładała 1 mld zł na aktywne formy  zwalczania bezrobocia. W tej dramatycznej sytuacji, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają za granicę na stałe chcieliśmy, aby w ten sposób zahamować te wyjazdy – krytykował ustawę budżetową poseł Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości -  Niestety rządząca koalicja tę rozsądną propozycje odrzuciła. Dlatego będziemy głosować przeciwko temu złemu budżetowi.

 

Kuźmiuk zaznaczył także, że budżet zakłada błędy formalne, gdyż zakłada dodatkowe pieniądze z tytułu pieniędzy zabranych z OFE, których przeniesienie do ZUS przegłosowali przed tygodniem posłowie. W przypadku veta prezydenta tych dochodów w budżecie jednak nie będzie.

 

W sprawie S-5

Posłowie PiS Kosma Złotowski i Tomasz Latos chcieli przeniesienia 30 mln zł z obsługi zadłużenia zagranicznego na prace projektowe przy odcinku drogi ekspresowej S-5 Nowe Marzy – Żnin.  Zdaniem GDDKiA te pieniądze są już i tak zabezpieczone, stąd też posłowie koalicji zarzucają im populizm.

 

Ich wniosek w głosowaniu poparli także posłowie Anna Bańkowska, Bartosz Kownacki i Łukasz Krupa mimo, że większość Twojego Ruchu głosowała przeciwko tej poprawce. Łącznie poprawkę bydgoskich parlamentarzystów poparło 178 posłów, a 257 było przeciw ( w tym Teresa Piotrowska, Iwona Kozłowska, Paweł Olszewski, Radosław Sikorski, Krzysztof Brejza, Jarosław Katulski i Eugeniusz Kłopotek).

 

Ostatecznie Sejm budżet przegłosował przy 235 głosach za (Piotrowska, Kozłowska, Katulski, Brejza, Olszewski, Sikorski, Kłopotek) i 213 przeciw (Złotowski, Latos, Kownacki, Krupa, Bańkowska). Teraz projektem budżetu zająć będzie musiał się Senat.