Jesteś tutaj: Home

Reforma OFE przyjęta

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 06 grudzień 2013 12:57

Sejm przyjął w piątek dość istotną zmianę przepisów dotyczących emerytur 16 mln Polaków. Ryszard Kalisz zarzuca, że jest to działanie niekonstytucyjne, PiS z kolei mówi o największym przekręcie III RP.

Zgodnie z decyzją posłów ponad 140 mln zł z Otwartych Funduszy Emerytalnych trafi na specjalne subkonta ZUS. Ma to zmniejszyć zadłużenie państwa i uchronić przed koniecznością podnoszenia podatku VAT nawet do 27%, o czym mówił wczoraj jeden z ministrów.

 

Z OFE zabrana zostanie zatem ponad połowa zgromadzonych środków, a osoby chcące dalej trzymać pozostałe oszczędności w funduszach, będą musieli wyrazić taką wolę na piśmie, inaczej całość pieniędzy przejmie ZUS.

 

Poseł Ryszard Kalisz zarzucał, że tak szybki sposób procedowania nad ustawą z pominięciem trzeciego czytania to działanie niekonstytucyjne.

 

Z kolei Jarosław Kaczyński nazwał to działanie ,,największym przekrętem ostatnich 25 lat”.

 

Gorąco było także w czasie czwartkowej dyskusji, gdy wielu posłów zarzucało, że rząd ingeruje w konstytucyjne prawo własności po przez rozporządzaniem prywatnymi oszczędnościami Polaków, którzy powinni mieć wolność decydowania o nich.

 

Projekt rządu krytykował także prof. Leszek Balcerowicz.

 

Ostatecznie Sejm zmiany przyjął przy 232 głosach za i 216.

 

Za głosowali wszyscy posłowie PO z okręgu (Radosław Sikorski, Teresa Piotrowska, Iwona Kozłowska, Krzysztof Brejza, Jarosław Katulski  i Paweł Olszewski) oraz poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

 

Przeciwko zmianą głosowali wszyscy posłowie PiS (Kosma Złotowski, Tomasz Latos, Bartosz Kownacki), TR (Łukasz Krupa) i SLD (Anna Bańkowska). 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: