Jesteś tutaj: Home

Sejm ratuje finanse Mazowsza, straci na tym kujawsko-pomorskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 22 listopad 2013 14:51

Posłowie zmienili dzisiaj zasady naliczania tzw. janosikowego, czyli podatku jakie bogatsze samorządy płacą na rzecz mniejszych. Najbogatsze polskie województwa Mazowieckie i Dolnośląskie dopłacały na rzecz biedniejszych regionów. Teraz te dopłaty będą mniejsze.

 

W ostatnim czasie dużo się mówi o dużych problemach finansowych województwa mazowieckiego. Z tego powodu posłowie PSL zaproponowali zmianę w przepisach, w celu zmniejszenia wysokości ,,janosikowego”. Zyskało wiec Mazowsze, stratny stał się natomiast Dolny Śląsk i biedniejsze województwa.

 

Według poprzedniego algorytmu województwo mazowieckie rocznie powinno dopłacać  na rzecz biedniejszych 645 mln zł. Posłowie zmniejszyli tę kwotę do 400 mln zł. Dla województwa kujawsko-pomorskiego oznacza to dopłaty mniejsze o 14 mln zł.

 

Pojawiają się wokół tej sprawy duże kontrowersje, gdyż zdaniem części polityków obecna sytuacja finansowa województwa mazowieckiego, to wina samorządowców - Posłowie PO i PSL podjęli decyzję, żeby kosztem biedniejszych województw - takich jak nasze, dać dodatkowe pieniądze na województwo mazowieckie, które rozdmuchało swoją działalność i wpadło w wielkie tarapaty finansowe. Nie ma na to mojej zgody – wyjaśnia posłanka SLD Anna Bańkowska, która głosowała przeciwko zmianom. Przeciwni byli także posłowie PiS (Kosma Złotowski i Tomasz Latos). Za głosowali posłowie PO i PSL (Radosław Sikorski, Teresa Piotrowska, Paweł Olszewski, Krzysztof Brejza, Jarosław Katulski i  Iwona Kozłowska). Klub Twojego Ruchu był podzielony, bydgoski poseł Łukasz Krupa głosował za zmniejszeniem wysokości ,,janosikowego”. Poseł PiS Bartosz Kownacki nie uczestniczył w głosowaniu.  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica